Ojeclub

Kozmetiklerdeki 10 Zehirli Madde

Kozmetiklerdeki 10 zehirli madde. Güzellik ürünü alırken zararları hakkında bilginiz var mı? Kozmetikte kullanılan kanserojen kimyasallar nelerdir? Kozmetik.

Kozmetiklerdeki 10 Zehirli Madde

Kozmetiklerdeki 10 Zehirli Madde

Cildinize süreceğiniz her şeye dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız her ürünün yüzde 60’ı cildiniz tarafından emilir. Bu nedenle cildinizle temas eden maddelerin ne olduğu konusunda bilginiz olması gerekir. Herhangi bir ürün alırken mutlaka içindekiler bölümünü incelemeniz ve hangi kimyasallardan oluştuğunu kontrol etmeniz gerekir.

Bu yazıda kozmetik ürünlerde sıklıkla kullanılan ve zehirli kimyasallar içeren 10 madde hakkında bilgileneceksiniz.

1-Propilen glikol

Şampuanlar, spreyler ve mazı makyaj ürünlerinde kullanılan propilen glikol cildi tahriş eder ve ürtikere neden olur.

2-Oksibenzon

Güneş koruyucuların içinde kullanılan oksibenzon, hormonlarınıza ciddi zarar verir. Özellikle çocuklarda kullanılan güneş ürünlerinin içeriğinde oksibenzon olmamasına özen göstermelisiniz.

3-Formaldehit

Ojeler, şampuanlar, spreyler ve bazı duş jellerinde kullanılan formaldehitler, solunum yoluyla alındığında çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini arttırır.

4-Parabenler

Parabenler bazı kozmetik firmaları tarafından bakteri oluşumunu engellemek için kullanılıyor. Bu maddeler cilt tarafından emildiğinde meme kanserine yakalanma riskini arttırır.

5-Triklosan

Diş macunları, deodorantlar ve anti bakteriyel sabunlarda kullanılan triklosanlar bakterileri öldürürler. Ancak aynı zamanda cildi tahriş eder, troid hormonlarının dengesini bozar ve üreme hormonlarına zarar verir.

6-Sodyum Sülfat

Genellikle şampuanlar ve duş jellerinde kullanılan sodyum sülfat, cildi tahriş eder. Cildin yağ dengesini bozar. Saçlarda kuruma ve dökülmelere neden olur.

7-Parfüm

Kozmetiklere eklenen parfümler içerdikleri kimyasallar nedeniyle kanserojendir. Bağışıklık sistemini bozar. Alerjiye neden olur.

8-Ftalatlar

Çoğunlukla ojeler, parfümler, spreyler gibi ürünlerde kullanılır. Özellikle genç kızlarda meme kanseri riskini arttırır.

9-Dietanolaminler

Köpürmeyi arttırmak için kullanılır. Kanserojendir. Diğer kozmetik ürünlerle birleştiklerinde ise daha ciddi boyutta tehlike oluşturur.

10-Toluen

Ojeler ve saş açıcı ürünler ve saç boyalarında kullanılır. Petrol türevli kanserojen bir kimyasaldır. Cildi tahriş eder mide bulantısı ve başka birçok sağlık sorununa neden olurlar.

Sıraladığımız bu 10 kimyasal maddenin aldığınız ürünlerin içeriğinde olmamasına dikkat edin. Kullanacağınız kozmetiklerde ambalajın güzelliği ya da ne kadar popüler olduğuna değil, mutlaka içeriğinde neler olduğuna bakın. Sağlığınız her şeyden önce gelmeli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ