Ojeclub

Kronik Yorgunluğun Ardındaki Hastalıklar

Kronik Yorgunluğun Ardındaki Hastalıklar

Kronik yorgunluğun ardındaki hastalıklar. Sürekli yorgunluğun nedenleri, neden sürekli yorgunum, geçmeyen yorgunluk, sürekli uyuma isteği, sürekli halsizlik.

Kronik Yorgunluğun Ardındaki Hastalıklar

kronik-yorgunlugun-ardindaki-hastaliklar1

Anemi:

Kanda demir oranının eksilmesi yorgunluğun en sık rastlanan nedenidir ve bu basit bir kan testi ile ortaya çıkarılabilir.

Özellikle kadınlar, ağır geçen adet dönemlerinde demir açısından zengin beslenmeli, yeşil yapraklı sebzeler ve bol protein tüketmeli. Eğer demir eksikliği aşırı boyuttaysa, doktor tarafından tavsiye edilecek takviyeler kullanılmalıdır. D ve B12 vitaminleri ve potasyum demir eksikliği tedavisinde etkilidir.

Tiroid:

Tiroid hormonlarının düzensiz çalışması yorgunluğa neden olur. Tiroid seviyenizi ölçtürün. Eğer doktor bir düzensizlik görürse gerekli tedaviyi uygulamaya başlayın.

Diyabet:

Diyabet hastalığı da sürekli yorgunluk ve halsizlik hissetmenize neden olur. Ayrıca çok sık su içme ve aşırı idrara çıkmak da diyabetin habercilerinden biridir. En yakın sağlık kuruluşunda, aç karna yaptıracağınız bir kan testi diyabet hastası olup olmadığınızı birkaç dakika içinde ortaya çıkarır.

Depresyon:

Depresyon, sürekli yorgunluk ve isteksizlik, iştah kaybı, hiçbir şeyden zevk alamamak şeklinde ortaya çıkar. Eğer bu belirtiler sizde de mevcutsa, mutlaka bir doktora gidin. Uygun bir terapi, sizi kısa sürede içinde bulunduğunuz depresyondan kurtarmaya yardımcı olur.

Uyku Bozuklukları:

Kaliteli bir uyku, tüm vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendirir. Ancak eğer bir uyku probleminiz varsa, aksine uyandığınızda kendinizi çok daha fazla yorgun hissedersiniz. Horlama, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar, uyku sırasında düzgün nefes almanızı engelleyerek, yataktan dinlenmiş olarak değil, daha fazla yorulmuş olarak kalkmanıza neden olur.

Kalp Hastalıkları

Sürekli devam eden yorgunluk, kalp hastalığının işareti de olabilir. Eğer enerji yokluğu hissediyorsanız, örneğin merdiven çıkarken aşırı zorlanmak, dik bir yokuşu çıkamamak gibi, hiç vakit kaybetmeden bir kalp uzmanına görünün. Tanısı konmamış bir kalp hastalığınız olabilir. Bu asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ