Ojeclub

Küçük Yanıklara İlk Yardım

Küçük Yanıklara İlk Yardım

Küçük Yanıklara İlk Yardım. Yanık tedavisi. Yanıklara acil müdahale. Acısını geçirmek ve azaltmak için. Ev yanıklarına ne yapılabilir? Yanık izleri nasıl geçer?

Küçük Yanıklara İlk Yardım

Yanıklara müdahale etmek için öncelikle yanığın derecesini bilmek gerekir. 7-8 cm den daha büyük bir alanda oluşan büyük yanıklar tıbbi müdahale gerektirir. Ancak ev işleri sırasında ortaya çıkabilen küçük yanıklar için neler yapılabileceği hakkında birkaç ipucu verelim.

İlk İş Yanığın Derecesinin Belirlenmesi

Yanıklar üç bölüme ayrılır. Birinci derece yanıklar; cildin sadece üst tabakasını etkileyen, kızarıklık ve küçük şişliklerle ortaya çıkan yanıklardır. İkinci derece yanıklar, üstteki derinin altına inmiş olan, daha fazla acı veren ve şişliklerin daha çok görüldüğü yanıklardır. Üçüncü derece yanıklar ise, yağ ve kas katmanları dahil tüm cilt katmanlarını etkileyen, ciddi ve dayanılmaz acı veren yanıklardır. Mutlaka tıbbi tedavi gerektirir. Bu tip yanıklar ölümcül olabilir.

Küçük Yanıklar İçin Tedavi

Soğuk Su

kucuk-yaniklara-ilkyardim1

Küçük yanıklarda, derinin daha fazla hasar görmemesi için, ısınmış bölge soğuk suya tutularak, cilt yüzeyindeki ısı düşürülmeye çalışılır. Yanmış olan yüzeydeki acı azalana kadar su altında tutmak veya üzerine buz uygulamak gerekir. Buz uygularken dikkat etmeniz gereken, buzu bir poşet içine koymaktır. Cilde doğrudan uzun süre buz uygulamak, donmalara neden olabilir.

Bal

Yanıklar İçin Bal

Küçük yanıklar için kanıtlanmış en iyi tedavilerden biridir. İçerdiği enzimler, iyileşme süresini kısaltır. Yanmış yüzeyi kaplayacak kadar bal sürüp, üzerini gazlı bezle sarın. Bandajı sık sık değiştirin.

Siyah Çay

Yanıklar İçin Çay

Siyah çay yanma hissini hafifleten tonik asit içerir. Soğutulmuş çay poşeti, yanan bölgenin üzerinde bekletildiğinde acı azalır.

Lavanta Yağı

Yanık İçin Lavanta Yağı

Yanık tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Ağrıyı hafifletmesinin yanı sıra, yara oluşumunu ve iz kalmasını engeller. Lavanta yağını, yanık yüzeyin üzerine sürün ve 15 dakika bekletin. Gerekli gördükçe bu işlemi tekrarlayın.

Aloe Vera

Yanık için Aloe Vera

Aloe Vera bitkisinin taze yaprağı doğrudan yanmış yüzeye uygulanır. Yapraklar ortadan ikiye bölünerek yanan alanın üzerine bitkinin jeli sürülür. Eğer evde aloe vera bitkisi yetiştiremiyorsanız, eczanelerde bulabileceğiniz tüplerden de yararlanabilirsiniz.

E Vitamini

E Vitamini Jeli

Yanıkların izlerini yok etmek için kullanılan en etkili yöntemdir. Yanık iyileşmeye başladıktan sonra E vitamini jelini hasarlı bölge üzerine sıkın. İzler tamamen kaybolana kadar her gün uygulayın.

Not: Yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmak için bol miktarda su tüketin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ