Ojeclub

KULAK KİRİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Kulak kiri hakkında bilinmeyenler. Kulak kiri nedir? Kulak nasıl temizlenmelidir? Kulak pamuğu kullanılmalı mı? Kulak temizliği. Kulak sağlığı. Kulak kaşıntısı.

KULAK KİRİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

KULAK KİRİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Yaygın olarak kulak kiri olarak bilinen madde, aslında bir kir değildir. Kulağınızın kirli olduğunu düşünerek, içine bir pamuklu çubuk sokmadan önce, kulak kiri denen şeyin ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Kulak Kirine İhtiyacımız var!

Kir Değildir:

Mumsu bir dokusu vardır. Ama kulak kiri, gerçekte ölü deri hücreleri, ter ve kulaktan gelen salgıların bir kombinasyonudur. Merak etmeyin. Kulak kiri denen salgı bir kir değildir ve mikrop barındırmaz.

İki Türü Vardır:

Genetik özelliklerinize bağlı olarak, bal rengi ve nemli bir doku veya gri ve lapa şeklinde ikinci bir türü vardır.

Kulaklarımızı Temiz Tutar:

Kulak kiri blokları, kulak kanallarımıza kir, böcek ve su gibi yabancı maddelerin girmesini engeller. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı bir kalkan oluşturarak, kulaklarımızı korur.

Kaşıntıyı Önler:

Gözyaşlarının gözlerimize yaptığı gibi, kulak kiri de kulakları nemli tutarak kaşıntı oluşumunu engeller.

Kulaklar Kendi Kendini Temizler:

Pamuklu çubuklar ya da temizlemek için kullandığınız diğer materyaller, aslında kulak tıkanıklıklarının, zamanla oluşacak işitme kayıplarının potansiyel sebebidir. Kulak kirini, kulak kanallarına doğru itmek, kulaklara ciddi zarar verir. Eğer kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız, sadece temiz ve nemli bir bez kullanın.

Eğer kalıcı bir kulak ağrınız varsa, kulaklarınızın tıkalı olduğunu hissediyorsanız ya da kısmi işitme kaybı yaşıyorsanız, kulağınızı kurcalamayın. Vakit geçirmeden bir doktora başvurun. Doktor, kulağınızdaki birikimi güvenle temizleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ