Ojeclub

Kuruyan ve Çatlayan Eller için Öneriler

Kuruyan ve Çatlayan Eller için Öneriler

Kış dönemi, sert hava koşullarının yıpratıcı etkileri yüzünden eller ve ayaklar için kritik dönemlerdir. Bir de evlerde sürekli olarak kullanılan temizlik malzemelerindeki kimyasalların zararlı etkileri eklenince, ellerde kuruma ve çatlamalar kaçınılmaz olmaktadır.

Aşırı kuruma beraberinde kaşınma ve hatta kanamalar meydana getirebilir. Piyasadaki pek çok ürün ellerinizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu ürünler de kimyasal maddeler içerirler. Sizin için, doğal yollardan, çok da ucuz maliyetlerle yapabileceğiniz bakım tarifleri hazırladık.

Çatlamış ve Kuru Eller İçin Evde Bakım Önerileri;

Ellerinizi bir süre sıcak suda bekletin. Bu ellerinizin yumuşamasını ve kirlerden arınmasını sağlar. Yumuşak bir havluyla hafifçe kuruladıktan sonra kalın bir tabaka halinde vazelin sürün. Vazelin çatlakların dolmasına yardımcı olur ve gece boyunca ellerinizi onarır.

Ellerinize pamuklu eldiven giyin. Gece boyunca ellerinizin nem kaybetmesini önlemiş olursunuz.

Haftada 2-3 gün E vitamini kapsülünü delerek, ellerinize sürün. E vitamini cildi en hızlı onarak vitamindir.

Ellerinizdeki çatlaklarda kanama varsa, aloe Vera jeli uygulayın. Jel cildi onarırken, hafif soğukluk etkisiyle acıma hissini de yok eder.

Elleriniz düzelmeye başladı diye tekrar ihmal etmeyin. Temizlik maddelerini kullanırken plastik eldiven kullanın.

Tereyağı da kuru eller için süper bir onarıcıdır. Haftada 2-3 kez ellerinizi tereyağı ile ovalayın. Ellerinizi nemlendirir ve çatlakları onarır.

Bazı geceler yatmadan önce el kremi yerine zeytinyağı sürüp eldiveninizi takın. Sabah kalktığınızda elleriniz yumuşacık ve çatlakların düzelmiş olduğunu göreceksiniz. Eğer avuç içlerinde nasırlaşmalar oluşmuşsa bir adet sarımsağı ezip zeytinyağıyla karıştırarak uygulayın. Bir hafta devam edin. Nasırların yumuşayıp kaybolmaya başladığını göreceksiniz.

(Verilen tarifler genel tavsiyelerdir. Herhangi bir alerjik durumunuz varsa dikkat etmeniz gerekir.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ