Ojeclub

Makyaj Malzemelerini Ne Kadar Saklayabilirsiniz?

Makyaj malzemelerini ne kadar süre saklayabilirsiniz? Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihleri ne kadardır? Hangi ürünü ne zaman değiştirmeliyiz?

Makyaj Malzemelerini Ne Kadar Saklayabilirsiniz?

Makyaj Malzemelerini Ne Kadar Saklayabilirsiniz?

Makyaj malzemelerinin kullanım süreleri ve son kullanma tarihleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Her kadının çantasında, makyaj dolabında mutlaka kullanma tarihi geçmiş ve atılması gereken makyaj malzemeleri vardır. Ambalajları açıldıktan sonra havayla temas eden makyaj ürünleri belli bir süre sonra bakteri oluşturmaya başlarlar. Peki, hangi ürün ne kadar süre ile kullanılabilir?

Parfümler

Parfümlerin raf ömrü genelde iki yıldır. 2. yılın sonunda kokuları değişmeye ve ağırlaşmaya başlar. Parfümünüzün tazeliğini koruması için ışık almayan karanlık bir yerde saklanması gerekir.

Rujlar ve Dudak Parlatıcılar

Rujlar ve dudak parlatıcılar iki yıl kullanılabilir.

Fondöten ve Pudralar

Fondöten ve pudraların kullanım süreleri formüllerine göre değişir. Sıvı ve yağlı formda olanlar yılda bir, toz formunda olanlar ise en geç iki yılda bir değiştirilmelidir.

Rimel

Rimel, kadınların en sık kullandığı makyaj malzemelerinin başında yer alır. Rimel fırçası gözünüzle direkt temas ettiği için her üç ayda bir değiştirilmelidir. Aksi takdirde gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve tahrişlere neden olabilir.

 Eyeliner

Sıvı ve yağlı formlardaki eyelinerler gözlerinize temas ettiği için her üç ayda bir değiştirilmelidir.

Göz Kalemleri

Göz kalemleri, ucu küçüldükçe açılarak kullanıldığı için, iki yıl kullanılabilir.

 Ojeler

Ojelerin her yıl atılması ve yenilenmesi gerekir. Serin ve kuru bir yerde saklayarak ömürlerini uzatabilirsiniz.

Vücut Losyonları

Vücut losyonlarının da raf ömürleri iki yıldır. İçerdikleri bakteri koruyuculara rağmen, ambalajlar açıldıktan bir süre sonra bakteri oluşumunu yeterince önleyemezler. Bu nedenle iki yıldan daha uzun süre saklamamanız gerekir.

Makyaj ürünlerinin kullanım süreleri hakkında genel bilgiler bu şekildedir. Aldığınız ürünlerin kutularına ve etiketlerine bakın. Ambalaj açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabileceği hakkında bilgi edinin. Ambalajın bir köşesine aldığınız tarihi not etmek işinizi kolaylaştırır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ