Ojeclub

Mayonezin İnanılmaz Kullanım Alanları

Mayonezin inanılmaz kullanım alanları. Saça yapışan sakızı çıkarmak için. Bitleri temizlemek için. Kurumuş ve çatlamış ciltler için. Parlak bitkiler için.

Mayonezin İnanılmaz Kullanım Alanları

Mayonezin İnanılmaz Kullanım Alanları

Hepimizin bildiği gibi, mayonez, bitkisel yağ, yumurta ve limon suyu karışımıdır. Birçok yemeğin hazırlanışında vazgeçilmez olan mayonezin, yemek dışında kullanabileceğiniz öyle çok alternatifi var ki. Bu yazıyı okuduktan sonra evinizden mayonezi eksik etmeyeceğine eminiz. Çaresiz kaldığınız pek çok problemin çözümünde mutlaka ihtiyacınız olacak.

İnatçı Kalem Lekeleri

Evde çocuk varsa, etrafta kalem lekeleri olmaması mümkün değil. İnatçı kalem çiziklerini temizlemek için bir miktar mayonezi lekenin üzerine sürün. 10 dakika bekletin ve silin. Kalem lekesinden eser kalmayacak.

Çıkmayan Etiketler

Cam eşyalar, aynalar, kavanozlar, yeniz aldığınız mutfak eşyaları veya diğer eşyalardaki etiketleri çıkarmak için üzerine bir miktar mayonez sürün. 5 dakika bekletin. Etiket yumuşar ve kolayca çıkar.

Bitleri Temizlemek İçin

Dermatologlar bitleri temizlemek için çocuklarınızın kafasına kimyasal ilaçlar sürmek yerine mayonez kullanmanızı tavsiye ediyorlar. Bu hem güvenli hem de ucuz bir yöntem. Ayrıca piyasadaki bit ilaçları hem bitleri tamamen yok edemiyor, hem de sık kullanıldıklarında bitleri daha dirençli hale getiriyor. Çocuğunuzun saç diplerine yeterli miktarda mayonezi sürün. Üzerine hava almayacak bir bone geçirin veya streçle sarın. Gece boyunca saçında bekletin. Hava alamayan bitler ve yumurtaları mayonezin etkisiyle ölürler. Sabah sık bir tarakla tarayarak tüm bitlerin ve yumurtalarının saçtan atılmasını sağlayın ve yıkayın. Bitlerden tamamen kurtulmak için haftada bir kez tekrarlayın.

Yapışan Sakızı Çıkarmak

Eğer saçınıza sakız yapıştıysa, sakızın üzerini ve etrafını kaplayacak şekilde mayonez sürün ve sakızı yavaş yavaş aşağı doğru çekin. Sakız hiçbir kalıntı bırakmadan saçınızdan rahatça ayrılır.

Parmağınızda Sıkışan Yüzüğü Çıkarma

Eğer yüzüğünüz parmağınıza sıkıştı ve çıkarmakta zorlanıyorsanız, etrafına mayonez sürün. Parmağınızın kayganlığını arttırarak yüzüğün parmağınızdan kolayca çıkmasını sağlar.

Gıcırdayan Kapılar

Kapılarınızı açıp kapatırken gıcırtılar çıkarıyorsa, menteşelerine bir miktar mayonez sıkın. Kapıyı birkaç kez açıp kapatın. Rahatsız edici gıcırtılar yok olur.

Piyano Tuşlarını Temizlemek

Piyanoların zamanla sararan tuşlarını bir miktar mayonez kullanarak silin. Tuşlar ilk günkü gibi pırıl pırıl olur.

Bitkileri Parlatmak

Eğer yapraklı bitkiler yetiştirmeyi seviyorsanız, yapraklarının parlaması ve ışıldaması için bir parça pamuğa mayonez dökün ve yaprakları silin. Yapraklar hem ışıl ışıl ışıldar hem de tozlanmazlar.

Araçların Kaportasına Yapışan Reçine ve Sakızı Çıkarmak

Aracınızın boyasına zarar vermeden, kaportaya yapışmış olan ağaç reçineleri, sakız veya diğer yapışkanları temizlemek için üzerini mayonezle kaplayın. 10-15 dakika bekletin. Yumuşayan yapışkan aracınıza zarar vermeden çıkar.

Saç Bakımı

Saçlarınızın diplerinden başlayarak tamamını mayonezle kaplayın. Bir bone takarak yarım saat bekletin. Ardından şampuanlayın. Saç bakımı için en etkili ve en ucuz maskedir.

Cilt Bakımı

Yumuşacık bir cilt için temizlenmiş yüzünüze, göz çevresi hariç olmak üzere mayonez sürün. 15 dakika bekletip durulayın.

Kurumuş ve Çatlamış Cildi Yumuşatmak

Dizler, dirsekler ve ayaklar gibi vücudunuzda sertleşmiş olan tüm bölgelerde mayonez kullanabilirsiniz. Kurumuş ve sertleşmiş bölgeye mayonez sürün 10 dakika bekletin ve yıkayın.

Tırnaklarınızı Güçlendirin

Eğer tırnaklarınızı uzatamamaktan, sürekli kırılmalarında şikayet ediyorsanız, 5 dakika mayoneze batırın. Haftada bir kez tekrarlarsanız, tırnaklarınızı kırılmadan rahatça uzatabilirsiniz.

Güneş Yanıklarını Tedavi Edin

Farkında olmadan güneşin altında fazla kaldıysanız, cildinizdeki acıyı yatıştırmak için, yanık bölgeye kalın bir tabaka halinde buzdolabında soğutulmuş mayonez sürün. Hem acının azalmasını hem de yanan bölgenin serinlemesinin sağlar. Soyulmasını da engeller.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ