Ojeclub

Meme Kanserinde %100 Erken Teşhis

Meme kanserinde erken teşhis. Dijital tomosentez yöntemi nedir? 3 boyutlu görüntüleme ile meme kanserine kesin tanı. Meme tümörü.

Meme Kanserinde %100 Erken Teşhis

Meme Kanserinde %100 Erken Teşhis

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanserinin erken teşhisinde “dijital tomosentez” yöntemiyle yeni bir dönem başlıyor.

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri her 8 kadından birinde görülüyor. Her 30 kadından birinin hayatını kaybettiği bu kanserden erken tanı ile kurtulmak mümkün. Yeni geliştirilen “dijital tomosentez” yöntemi ile tümör 1 cm’den daha küçük olduğu, elle tanının mümkün olmadığı boyutlarda bile tespit edebilmektedir. Hastalığın erken teşhisinin, kadının basit bir tedavi ile tamamen iyileşerek, hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi mümkünken, günümüz teknolojileriyle zaman zaman tümörlerin teşhisi mümkün olamayabiliyor.

Dijital Tomosentez Nedir?

Günümüzde uygulanan mamografi yöntemi ile meme dokusu sadece 2 boyutlu olarak görülebiliyor. Memenin sıkıştırılmasıyla görüntü alınan bu teknoloji hem acı veren hem de bazı dokuların üst üste gelmesi ile tanıyı engelleyebilen bir yöntem. Bu da tanı konma oranını % 85 ile sınırlıyor. Son yıllarda geliştirilen “dijital tomosentez” yöntemi ile, birkaç saniye içinde 3 boyutlu görüntü alınarak kesin tanı elde edilebiliyor. Tekrar tekrar film çekilerek hastaların gereksiz yere radyasyon almasının önüne geçiliyor. Ayrıca işlem sırasında hastalar acı da duymuyorlar.

“Dijital tomosentez” şimdilik yalnızca Adana’da Başkent Üniversitesi Meme Sağlığı Merkezi’nde uygulanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ