Ojeclub

Menopoz Döneminde Muz Yemenin Faydaları

Menopoz dönemi sıkıntıları. Kalp hastalarında potasyum fazlalığının sakıncaları. Menopoz döneminde muz yemenin faydaları. Menopoz döneminde rahatlatan gıdalar.

Menopoz Döneminde Muz Yemenin Faydaları

Menopoz kadınların hayatlarında en önemli dönemlerden biridir. Bu dönemin konforlu geçirilmesi için pek çok tavsiye verilir. Kadınlar bu dönemde farklı psikolojik sıkıntılar yaşarken, bir de eklenen fiziksel sıkıntılar, bu dönemin iyice çekilmez bir hal almasına neden olabiliyor.

Menopoz Döneminde Muz Yemenin Faydaları

Menopoz dönemini rahat geçirmek için sosyal hayata katılımın arttırılması, stresten uzak durulması, açık hava yürüyüşleri çok bilinen tavsiyeler arasındadır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar muz tüketiminin menopoz rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Özellikle tansiyon rahatsızlıklarından kaynaklanan felç riskini azaltmak için potasyum dengesinin sağlanmasının, muz tüketimi ile daha keyifli hale geldiğini söylenmektedir.

Potasyum Fazlalığı

Bilim adamları 50 – 79 yaşları arasında, menopoza girmiş kadınlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda potasyum eksikliğinin vücuttaki sıvı dengesini bozduğunu tespit ettiler. Menopoza girmiş kadınların günde 5 – 6 gram potasyum almalarının felç olma riskinin yüzde 25 azalttığını belirten bilim adamları, kalp rahatsızlığı olanların bu konuda çok dikkatli olmalarını önerdi.

Menopoz döneminde potasyum / sodyum dengesinin bozulmasından dolayı, potasyum tüketilmesi gerekirken, kalp hastalıklarında ise yüksek potasyumun kalp için ciddi tehlikeler oluşturduğu bildirildi.

Orta büyüklükteki bir muz 430 miligram potasyum içermektedir.

Menopoz döneminde bir hekim tarafından verilecek tavsiyeler, bu dönemi problemsiz (ya da en az sıkıntıyla) atlatmanıza yardımcı olacaktır. Bitkisel takviyeler de bu dönemde oldukça sık başvurulan yöntemlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ