Ojeclub

Migren Ağrılarını İlaçsız Azaltan Tavsiyeler

Migren Ağrılarını İlaçsız Azaltan Tavsiyeler

Migren Ağrılarını İlaçsız Azaltan Tavsiyeler, Migren ağrısı nasıl azalır, baş ağrısını azaltmak için ne yapmalı, baş ağrısı nasıl geçer, migrenden kurtulmak

Migren Ağrılarını İlaçsız Azaltan Tavsiyeler

Migren ağrıları günlük hayatı çekilmez hale getiriyor. Günlerce süren ve dayanılmaz hale gelen ağrılar üzerinde ilaçlar da çoğunlukla işe yaramayabiliyor. Başta hamileler olmak üzere, ağrı kesici kullanamayanlar için migren nöbetleri tam bir kabus.

Migren ağrılarını azaltmak ve migren nöbetlerinin sıklığını azaltmak için ilaç kullanmadan da yapabileceğiniz şeyler var.

Takviye Alın

Migren ağrıları başladıktan sonra, ağrı kesici etki yapmasa da, B2 vitamini ve quenzim Q-10 alımı migren nöbetlerinin sıklığını azaltmak konusunda oldukça etkilidir.

migren-agrilarini-ilacsiz-azaltan-tavsiyeler1

Gevşeme Teknikleri

Genellikle stresin tetiklediği migren ağrılarının azalmasında gevşeme teknikleri ile ağrınızı azaltabilirsiniz. Nefes ve kas gevşetme teknikleri tüm bedeni rahatlatır ve ağrınızın azalmasına destek olur.

Egzersiz

Düzenli kardiyo egzersizleri, kalbin düzenli kan pompalamasını sağlayarak migrenin sıklığını ve şiddetini azaltır. Günde 40 dakika ve haftada 3 gün kardiyo egzersizi yapan kişiler üzerinde yapılan çalışmalar, migren ağrılarının ve sıklığının azaldığını ortaya çıkarmıştır.

Beslenme

Bazı gıdalar migren nöbetlerini tetikleyebiliyor. Örneğin, alkol, kafein, çikolata, konserve gıdalar, işlenmiş etler ve dondurulmuş gıdaların migreni tetiklediği bilinmektedir.

Bir beslenme günlüğü tutmak, migren nöbetleri başladığında ne yediğinizi belirlemek, daha sonraki nöbetleri engellemenize yardımcı olur.

Basınç Uygulamak

Yüz ve boyun bölgesine uygulanan hafif basınçlar, dayanılmaz şiddetteki migren ağrılarını hafifletir.

Ağrının azalması için kaşlarınız ve gözlerinizin arasına hafif baskı uygulayın. Ya da bir tenis topu kullanarak kafatasınıza masaj yapın.

Uyku Düzeni

Düzensiz uyku migren başta olmak üzere baş ağrılarının en önemli tetikleyicisidir. Düzenli uyumayı alışkanlık haline getirmek ağrılarınızı azaltır. Migren ağrıları başladığında bir şey okumayın, televizyon izlemeyin ve müziği de kapatarak sessiz bir ortamda uyumaya çalışın.

Alışkanlıklarınız Gözden Geçirin

Yaşam tarzınızın düzensizliği migreni sıklıkla tetikler.

  • Öğün atlamayın.
  • Susuz kalmayın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Kilonuzu koruyun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ