Ojeclub

Mutlu Eden Depresyondan Koruyan Yiyecekler

Mutlu Eden Depresyondan Koruyan Yiyecekler

Mutlu Eden Depresyondan Koruyan Yiyecekler, depresyondan kurtulma, anksiyete için öneriler, sinirlilikten kurtulmak, ruh sağlığına iyi gelen yiyecekler

Mutlu Eden Depresyondan Koruyan Yiyecekler

Anksiyete, depresyon, ruhsal bozuklukları olan insanlar sinirli ve yoğun olurlar. Tüm bu rahatsızlıklar beyindeki bazı kimyasalların dengesiz olmasından kaynaklanır. Seratonin, dopamin ve norepinefrin olarak bilinen kimyasallar ruh hali ve davranışların düzenlenmesinden sorumludur. Bu hormaonların beyinde salgılanmasını arttıran besinler tüketmek, sıkıntılarınızın azalmasına ve daha huzurlu olmanıza yardımcı olur.

Karbonhidratlar ve Tahıllar

Zayıflamak için bilinçsizce yapılan diyetler, vücudun ihtiyacı olan karbonhidratları azaltarak depresyon, öfke ve sinirlilik durumunun ortaya çıkmasına neden olur. Kompleks karbonhidratlar, bulgur, kepekli pirinç, patates ve tam tahıllı ekmek seratonin hormonunu arttırarak uzun süre pozitif olmanızı sağlar.

mutlu-eden-depresyondan-koruyan-yiyecekler1

Meyveler

Vitaminler zihinsel huzur için faydalı oldukları gibi aynı zamanda sağlığımız için de hayati önem taşır. Muz, avokado, yaban mersini ve ananas yüksek amino asit içeriği ile beyindeki seratonin salınımını arttırır. Çilek kan seviyesini düzenler. Tatlı isteğini azaltır.

Yeşil Sebzeler

Seratonin üretmek için gerekli olan B vitamini, brokoli, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, marul ve ıspanakta bol miktarda bulunur. Günlük B vitaminini dengeli almak stresle başa çıkmanız için yardımcı olur.

mutlu-eden-depresyondan-koruyan-yiyecekler2

Balık ve Deniz Ürünleri

Somon, ton balığı, alabalık ve uskumru gibi yağlı balıklar, zengin omega-3 kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri tüm beyin fonksiyonlarını düzenleyerek depresyon eğilimini azaltır.

Proteinler

Yağsız kırmızı et, beyaz et çeşitleri, yoğurt, fındık, yumurta, peynir ve kuru fasulye sağlıklı protein kaynaklarıdır. Proteinler Seratonin, dopamin ve norepinefrinlerin yapı taşlarıdır. Duygu sorunlarıyla başa çıkabilmek için sağlıklı protein alımı çok önemlidir.

mutlu-eden-depresyondan-koruyan-yiyecekler3

Bitter Çikolata

Kakao içeriği yüksek çikolatalar doğal antidepresan etkiye sahip olan flavonoidler, antioksidanlar ve teobromin içerir. Ancak çikolata tüketiminin abartılması olumsuz sonuçlara neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ