Ojeclub

Mutluluk Kılavuzu

Mutluluk Kılavuzu

Mutluluk Kılavuzu, mutlu olmak için, nasıl mutlu olunur, hayattan zevk almak, depresyondan kurtulmak, karamsarlıktan kurtulmak, hayatı mutlu yaşamak

Mutluluk Kılavuzu

Hayat gerçekten de çok kısa. Kısacık hayatlarımızda, sürekli mutsuz olmak, her şeyi dert edinmek ve hem kendimizi hem de etrafımızdakileri mutsuz etmek zorunda mıyız?

Mutlu Olmak İçin

Şükretmek

Her şeyden önce, her yeni güne şükrederek başlamalıyız. Eğer o gün et alacak paranız yoksa, yumurta kırıp kendinizin ve çocuklarınızın protein ihtiyacını karşılayabildiğiniz için şükredin. Ailenizin sağlıklı olmasına şükredin. Unutmayın, şükrettikçe, şükredecek daha fazla şeyiniz olacak. Nankörlük ve hırs sizi her zaman daha kötü şartlar içine sokar.

mutluluk-kilavuzu1

Sevdiğiniz Şeyleri Yapın

Eğer keyfiniz yoksa, o gün bırakın eviniz kirli kalsın. Temizlik her zaman yapılabilir. Ama sizin ruh sağlığınız bir kere bozulduğunda, toparlanmanız uzun zaman alır. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla vakit geçirin, hoşlandığınız bir yere gidin, boş boş da olsa dolaşın. Evde yapmaktan hoşlandığınız el işi vs. gibi bir hobiniz varsa geçin televizyon karşısına kahvenizi de alın keyfinize bakın. Hayat her zaman koşuşturmayla geçmez. Arada bir gün hiç bir şey yapmadan kendinize zaman ayırın.

Çocuklarınızla daha fazla zaman geçirin

Çocuklarla vakit geçirmek, onların pozitif enerjilerinin size de geçmesini sağlar. Onların neşe ve merak dolu beyinleri de ebeveynlerle geçirdikleri kaliteli zamanlarda gelişir. Çocuğunuzla oyun oynamak hem onun gelişimini olumlu yönde destekler, hem de siz onun masumiyetinde dünyanın dert ve sıkıntılarında arınır huzur bulursunuz.

mutluluk-kilavuzu2

Ortak İli Alanlarınız Olan İnsanlarla Tanışın

Aynı şeylerden hoşlanan insanlar, birlikte daha keyifli vakit geçirirler. Hoşlanmadığınız şeylerden konuşmak veya ilginizi çekmeyen ortamlarda bulunmak sizi daha da mutsuz eder. Çevrenizdeki kursları araştırın. Sevdiğiniz bir hobinizi geliştirmek için bir kursa katılarak hem ortak ilgi alanınız olan insanlarla tanışarak hoş vakit geçirir, hem de yeni bir şeyler öğrenmiş olursunuz. Eğer küçük bebeğiniz var ve evden çıkmanız sorun oluyorsa, internette de zevk alacağınız gruplar bulup, sohbetlere katılarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Hangi konuda olursa olsun, bir hedefiniz olması sizi hayata bağlar. Koyduğunuz hedefin süresinin bir önemi yok. Yıllar sonrası için de olabilir, aylık hedefler de. Hedefinize ulaşmak için uğraşmak, aklınızı bir şeylerle meşgul ediyor olmak sizi rahatlatır.

Hedefin ne olduğunun bir önemi yok. Önemli olan, sizi oyalayacak ve mutlu edecek hedefler belirlemenizdir. Örneğin, yaz tatili için bir yer seçmek, evin dekorasyonunu değiştirmek, yeni bir beceri edinmek, kilo vermek için egzersiz programı yapmak vs. gibi hoşlanacağınız bir hedef bulun yeter. Amaçsız ve boş yaşamak, depresyonun en ön sıralardaki nedenlerinden biridir.

mutluluk-kilavuzu3

Hedefler Farklı Olabilir

Nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu bir düşünün. Dışa dönük müsünüz, içe kapanık mı?  Yetenekleriniz neler? Başkalarıyla ilişkileriniz nasıl? Beklentileriniz neler? Nelerle daha çok mutlu oluyorsunuz?

Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız, çevrenizdekilerle de o kadar iyi ilişkiler kurarsınız.

Aklınızdan Çıkarmayın

Her insanın kendine göre dertleri, sorunları var. En çok gıpta ettiğiniz, yerinde olmak istediğiniz insanların bile, tahmin edemeyeceğiniz sorunları var. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, hayat çok kısa ve dertlerle sorunlarla daha da çekilmez hale getirmek ya da dertlerin nasıl olsa biteceğini düşünerek hayattan keyif almaya çalışmak sizin tercihiniz.

Negatif İnsanlardan Uzak Durun

Kötümser ve negatif insanlardan kendinizi koruyun. Her şeye olumlu yönünden bakmayı alışkanlık haline getirin. Olumsuz bakanların sizi etkilememesi için, onları kendinizden uzak tutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ