Ojeclub

Ölüm Korkusu ile Başa Çıkabilirsiniz!

Ölüm Korkusu ile Başa Çıkabilirsiniz. Ölüm korkusu nasıl geçer? Korkudan kurtulmak. Korkuyla başa çıkmak. Ölüm gerçeği. Panik Atak. Korku ve endişe. Psikoloji.

Ölüm Korkusu ile Başa Çıkabilirsiniz!

Ölüm Korkusu ile Başa Çıkabilirsiniz!

Bir partiye davet edildiniz. Peki ya yolda başınıza bir kaza gelirse. Gittiğiniz mekan sağlam mı? Ya deprem olursa! Ya arkadaşlarınızdan biri sizi öldürmeyi düşünüyorsa…

Korkularınız sizi hayatın güzelliklerinden ayırmasın.

Ölüm korkusu her insanın içinde elbette vardır. Fakat bu korkunun, günlük faaliyetlerden uzaklaşmanıza neden olmasına izin vermeyin. Ölüm elbette kaçınılmaz. Ama bu düşünceyi saplantı haline getirerek, yaşayacağınız güzel günlerden kaçarak, hayatı kendinize zehir etmeyin.

Ölüm Korkusundan Kurtulmak için

Öncelikle şöyle düşünün; “Elbette bir gün öleceğim. Ama henüz yaşarken, neden bir ölü gibi kendimi her şeyden uzak tutayım. Yaşadığım her günün tadını çıkarmalıyım. Hayat güzel ve ben hayatta kaldığım her günü keyif içinde geçireceğim. Ölüm hayatın kaçınılmaz gerçeği. Ama ben hayattayım. Ve bana verilen bu hayatı doyasıya yaşayacağım.” Bu şekilde düşünmeye çalışın. Gerekirse bunu bir kağıda yazın ve ölüm korkusunu hissettiğinizde çıkarıp okuyun.

Korkunuzu Neyin Tetiklediğini Bulun

Ölüm korkunuz ne zaman başladı? Bir yakınınızı kaybettiğinizde ya da ağır bir hastalık sonrasında mı? Sebebini hatırlıyorsanız işiniz daha kolay. Yaşanan travmalar sonrasında, bu tarz saplantılar görülebilir. Sizde, ölüm korkusu oluşturan sebep her neyse, onu hatırlatan şeylerden uzak kalmak, zaman içinde rahatlamanızı sağlar. Bu süreçte açık hava ve güneşten de yardım alabilirsiniz. Açık havada kısa yürüyüşler rahatlatıcıdır. Size bu kötü anıyı hatırlatan resimleri, eşyaları her ne varsa ortadan kaldırın. Tetikleyiciden ne kadar uzak kalırsanız, atlatmanız da o kadar çabuk olacaktır.

Sakin Olun

Ölüm korkusunu daha az düşünmeye çalışın. Yakınlarınızla bir arada daha fazla zaman geçirin. Ancak asla korkunuzu hatırlatan konulardan konuşmayın. Kafanızı dağıtacak bir şeyler bulmaya çalışın. Sizi rahatlatabilecek bir hobi edinin. Sizi rahatlatan müzikler dinleyin.

Doğayla iç içe olun

Doğa bizlere tüm güzellikleri sunuyor. Doğayla iç içe olmak her canlı için rahatlatıcıdır. Doğa ona dokunan herkese karşılığını fazlasıyla verir. Açık havaya çıkın. Kafanızı boşaltın. Derin nefesler alın. Yaşamın güzelliklerinin farkında varın. Etrafınızdaki tüm canlıların yaşam sevincine bakın. Doğanın size sunacağı terapiyi hissedin ve gevşeyin.

Siz doğmadan önce, yeryüzünde milyarlarca yıl yaşandı. Açık havada dolaşırken göreceğiniz bir kelebek sizi korkutabilir mi? O kısacık hayatının keyfini nasıl da çiçekten çiçeğe konarak çıkardığını gözleyin. Etraftaki rengarenk çiçekler, yağmur sonrası mis gibi kokan toprak, size gölgesini sunan ağaçlar. Tüm bunları doğa sadece sizin hizmetinize sunuyor.

Peki, bu güzelliklerin keyfini doyasıya yaşamak varken, neden kendimizi bu dünyada, ölüm korkusunun esareti altına sokarak, çekilmez hale getirelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ