Ojeclub

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun!

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun!

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun! Hayata pozitif bakarak, mutlu olmanın yolları. Stresi azaltmanın yolları. Mutluluk ile bedenin uyumu. Olumlu düşünme taktikleri.

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun!

Olumsuz düşünceler enerjimizin dibe vurmasına neden oluyor. Eğer her şeye olumsuz tarafından bakmak gibi bir huyunuz varsa, bundan vazgeçebilmeniz için vereceğimiz ipuçlarını inceleyin.

Karar Verin

Hemen şimdi karar verin. Artık negatif düşünmeyeceğim deyin. Aklınıza olumsuz bir düşünce geldiğinde tersini düşünmeye zorlayın kendinizi. Size mutluluk taklidi yapmanızı, Polyanna’cılık oynamanızı söyleyemeyiz. Ancak olumlu düşündükçe, hayatınızın da olumlu şekilleneceğini söyleyebiliriz. Örneğin; Bir arkadaşınız hakkında olumsuz düşünceler kafanıza üşüşmeye başladığı anda, onunla olan güzel anılarınızı hatırlayın. Arkadaşınıza kızdığınız şey her neyse, “Bu onun yapacağı bir şey değil, herhalde farkında olmadan yaptı, sonra düzeltir ya da özür diler” diye düşünün. Zamanla bilinçaltınıza vereceğiniz olumlu komutlar, kendiliğinden olumsuz düşüncelerin aklınıza daha az gelmesini sağlayacak.

Karar Verin

Kötümser Kişilerden Uzaklaşın

Olumlu düşünmeye karar verdikten sonra, çevrenizdeki kötü kişilerden yavaş yavaş uzaklaşın. Kimseyle aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Karamsarlık bulaşıcıdır.

Daha Sık Gülün

İçinizden gelmiyor olsa bile, aynanın önüne geçip kendinizi gülmeye zorlayın. Başlarda saçma ve zor gelebilir. Ama denemekten vazgeçmeyin. Kısa bir süre içinde daha mutlu olduğunuzu ve farkında olmadan daha fazla gülümsediğinizi görüp kendinize şaşıracaksınız. Bedenimiz bir bütündür ve zihnimizde olan her şeyin, hücrelerimiz vasıtasıyla bedenimizde de olacağını hatırlayın. Yüzünüz güldüğünüzde, bedeniniz de gülecek!

Zihninizi Dolu Tutun

Boş beyinler, kendisini kötümserlikle doldurmaya daha müsaittir. Üretken olun. Bir şeyler üretmek beyin için en iyi aktivitedir. Beyninizi doldurun. Siz çalıştırdıkça daha fazlasını isteyecek inanın. Üretmek, aklı meşgul etmek en iyi ruh detoksudur.

Zihninizi Dolu Tutun

İnsanlara Yardım Edin

Sadece kendiniz için yaşamayın. Bu zamanla sıkıcı ve çekilmez hale gelebilir. Oysa diğer insanlara yardımcı olmanın vereceği haz, inanın kendiniz için yaptığınız pek çok şeyden daha fazla mutlu eder. Vaktiniz varsa yakınınızdaki yardım derneklerine gidin, ya da kendi yakınlarınıza destek olun. Size ihtiyacı olan insanlara vereceğiniz ufacık desteklerle, onların yüzündeki mutluluğu gördüğünüzde, yapabileceğiniz bunca güzel şey varken, nasıl olumsuz düşüncelerle kendinizi yıprattığınıza üzüleceksiniz.

Kelime Dağarcığınızı Değiştirin

Zihninizdeki kelimeleri değiştirmek işinizi çok kolaylaştıracak. Örneğin; “Ben yapamam!” yerine, “Neden denemeyeyim!” kelimesini koyun. Kendinizle gireceğiniz bu savaştan kazanan olarak çıkmak için olumsuz tüm kelimeleri değiştirin.

Gülümseyin

Pozitif İnsanlarla Arkadaşlık Edin

Her zaman sorun çıkaran, her şeyden mutsuz olan karamsar insanlar yerine, neşeli, mutlu yanında zaman geçirirken gerilmediğiniz, daha fazla eğlendiğiniz insanlarla vakit geçirin.

Şükretmeyi Öğrenin

Hayatınızdaki güzel şeyleri düşünün ve şükredin. Sağlığınıza, çocuklarınıza, ailenize şükretmeyi öğrenin. Örneğin; İşinizden mutlu değilseniz, her gün, bugün hangi sıkıntıları yaşayacağım diye evden çıkmak yerine, çalışabileceğiniz bir işiniz olduğuna ve işe gidebilecek sağlıkta oluşunuza şükrederek gitmeyi deneyin.

Hiç Kimsenin Mükemmel Olmadığını Unutmayın

Olumsuz duygular, özgüven eksikliği ve yetersizlik düşüncesi nedeniyle ortaya çıkar. Aklınıza sokmanız gereken şey şu; “Yeryüzünde hiç kimse mükemmel değil!” Herkes zaman zaman hata yapar. Her insanın hayatında zorlandığı dönemler olur. Gözünüzde büyüttüğünüz, mükemmel olduğunu düşündüğünüz, kıskandığınız insanların hayatlarında kim bilir ne hataları, yanlışları ve zor günleri olmuştur. Ancak bunları aşmanın tek yolu hayata olumlu bakmak ve etrafa pozitif elektrik vermektir.

Mutlu günler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ