Ojeclub

Panik Atağa Son!

Panik Atağa Son!

Düzeninizi hiç bozmadan, panik atağı durdurmanın denenmiş yöntemleri

panikatak02

Panik Atağın Nedeni Nedir?

Panik ataklar genellikle yaşanan yüksek streslerden dolayı başlar. Birçok şeyin üst üste gelmesi, ağır sıkıntılar panik atağa sebep olur.

Spor yapıyormuşçasına hızlı nefes alma, terleme, kalp atışının hızlanması, titreme panik atak durumunda ortaya çıkan semptomlardır. Aşırı şiddetteki ataklarda, kusma ve karın ağrısıyla birlikte tuvalet ihtiyacı da oluşabilir.

Panik Atağa Patronun Kim Olduğunu Gösterin

panikatak01

Panik atak durumunda, kontrolünüzü kaybetmeyin. Her insanda panik atak potansiyeli vardır. Ama onu yenebilecek güç de doğumumuzdan itibaren var. Atak durumunda paniğe kapılmayın. Kendinizi rahatlatacak bir düşünce geliştirin. Kendinizi en güvende hissettiğiniz yerde olduğunuzu düşünün. Bu düşünce sizi rahatlatır ve ortaya çıkan semptomlar yavaşça ortadan kalkmaya başlar. Endişe duyduğunuz bir yerden kaçmamak için çaba harcayın. Çünkü bir kez kaçtığınızda, bir daha oraya gitmek sizin için çok daha zor olacak, ya da hiç gidemeyeceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, kendinizi sakin tutmaya çalışarak, herkesin oraya gidebildiğini ve kimseye bir şey olmadığını, size de olmayacağını düşünmek.

Nefes Alın

panikatak03

Panik atak sırasında, nefes alamadığınız, yeterli hava olmadığı endişesine kapılırsınız. Şaka yaptığımızı düşünmeyin. “Gerçekten nefesinizi tutun. “ Nefesinizi dayanabileceğiniz noktaya kadar tutun. Sonra derin bir nefes alın. Bunu birkaç kez tekrarların. Her seferinde ciğerlerinize dolan oksijeni hissettikçe, havasız olduğunu, nefes alamayacağınızı düşündüğünüz o yerde, aslında ne kadar bol oksijen olduğunu beyninize ispatlamış olacaksınız.

Panik Atak Aslında Aptaldır

Pek çok hayvan, karşılaştıklarında kendilerinden kaçan insanların peşinden koşarken, hiçbir şey yokmuş gibi sakin davranan insanların yanından yavaşça uzaklaşır. Panik atak ta aynen bunu yapar. Atağı hissettiğiniz anda, aslında her şey normalmiş gibi davranın. Panik atağa, çok güçlü olduğunuz hissini verin. Sizi hemen terk edecektir. Çünkü panik atak aptaldır. Siz ondan daha akıllısınız.

Düşünmeyin

panikatak04

Tehlike anında, kafanızı boşaltarak hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Kaçmak ya da savaşmak için bir çaba göstermeyin. İçinizden geriye doğru sayın. Bu kafanızı boşaltmanızı ve endişeyi aklınızdan uzaklaştırmanızı sağlar.

Önemsemez Davranın

Büyük bir savaşa girmeyin. Panik atağınız olduğunu kabul edin. Ama bu çok sıradan bir durummuş gibi davranın.

Bu sıradan bir olay

Sadece ben biliyorum

Etraftaki hiç kimse farkında değil

Birazdan geçecek.

Atak geçene kadar bunu içinizde tekrarlayın. Gerekirse bir yere yazın.

Aslında, beyniniz bu durumu yaşamak istemiyor. Vücudunuz da enerjisini boşa harcamak istemiyor. Bu teknikleri kullanarak, kısa sürede panik atağınız azalmaya başlayacak. Siz bu durumdan keyif almaya başladıkça da panik atak sizi terk etmek zorunda kalacak.

Panik atak kaybedecek. Ama bundan sonrası sizin için çok keyifli olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ