Ojeclub

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Ramazanda sağlıklı beslenme nasıl olmalı? Oruç tutarken acıkmamak için nasıl beslenmek gerekir. Sahurda ve iftarda ne yemek gerekir?

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Ramazan boyunca açlık süresinin uzun olması ve vücudun alışık olduğu beslenme düzenini bozulması nedeniyle, alınacak besinlere daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

Öğün sayısını azaltıp, şeker ve karbonhidratlara yüklenilmesi kilo artışına, halsizliğe, sinirliliğe ve metabolizmayı yavaşlatarak kan şekeri düzeninin bozulmasına neden olur.

Ramazan boyunca dikkatli beslenerek tün bu sorunları azaltabilir, kilo almadan rahat bir şekilde orucunuzu tutabilirsiniz.

Sahura Kalkmayı İhmal Etmeyin

Vücudun sağlıklı çalışması için öğün sayısının azaltılmaması çok önemli. Özellikle kahvaltı vücut sağlığı için vazgeçilmez bir öğündür. Ramazan boyunca sahur kahvaltı öğününüz olacak. Gün boyunca ihtiyaç duyacağınız enerjiyi karşılamak ve uzun süre tok hissetmek için sahurda protein ve sağlıklı karbonhidratlar tüketilmesi gerekir.

Tam tahıllı ekmek veya bulgur sahur için ideal karbonhidrat kaynaklarıdır. Protein ihtiyacınızı karşılamak için de, yumurta, peynir ve yoğurt tüketilmelidir. Sahur menüsüne yeşillik ekleyerek vücut direncinizi de arttırmalısınız.

Sahurda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tuzlu, baharatlı ve acılı gıdalar tüketilmemesidir. Bu tür gıdalar aşırı derecede susatacağından gün boyunca ciddi sıkıntıya neden olurlar.

Sıvı Tüketimi Çok Önemli

İftar ile sahur arasında mutlaka 8 – 10 bardak su tüketilmeli. Özellikle aşırı sıcak günlerde vücudun gün boyunca kaybettiği suyun yerine konması şart.

Öğünlerde tüketilen meyve suları, çay, kahve ya da diğer içecekler suyun yerini tutmazlar. Susuz kalan vücutta kısa sürede sorunlar çıkmaya başlar. Kaslarda ağrı ve kramplar oluşur. Sindirim sisteminin düzeni bozulur ve kabızlık oluşabilir. Deri kurur. Vücudun kendini soğutma dengesi bozulur ve sıcaklık hissi aşırı artar.

İftarda Abartmayın

Uzun süre aç kalan mideye bir anda yüklenmemek gerekir. İftar vaktinde orucunuzu ılık su ile açın. Ardından bir adet hurma yiyin. Ardından ılık bir çorba yiyebilirsiniz. Boş mideye kesinlikle çok sıcak ya da sok soğuk besinler gönderilmemelidir.

Çorbadan sonra en az 10 – 15 dakika ara verilmeli. İftarda yemekleri ardı ardına tüketmek gece boyunca hazımsızlığa neden olur. Kısa bir ara orucunuzu sıkıntıya girmeden konforlu bir şekilde tutabilmenizi sağlar.

Aradan sonra fırında ya da ızgarada pişmiş et veya kuru fasulye – nohut gibi bir protein kaynağı tüketebilirsiniz. Proteinin emilimini kolaylaştırmak için bir porsiyon yeşil sebze ya da salata tüketmeniz gerekli. Küçük bir kase az yağlı yoğurt ile iftarı tamamlayabilirsiniz.

İftar ile Sahur Arasında

Vücut yağlanmasının en büyük nedenlerinin başında öğün atlamak geliyor. Öğün sayısını arttırmak için ramazan boyunca iftar ile sahur saatleri arasına ara öğünler ekleyerek metabolizmanın yavaşlamamasını sağlayabilirsiniz. Ara öğünler için en iyi seçenekler; meyve, süt, ceviz, badem, fındık olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ