Ojeclub

Saçları Uzatan Vitaminler

Saçları uzatan vitaminler. Saçların hızlı ve sağlıklı uzaması için gerekli vitaminler. Saçların ihtiyacı olan yiyecekler. Saçlar için etkili vitaminler

Saçları Uzatan Vitaminler

Saçları Uzatan Vitaminler

Vitaminler saçların sadece uzaması için değil, aynı zamanda sağlıklı olmaları için de gereklidir. Saçlarınızın kırılmadan, dökülmeden hızla uzamaları için gerekli olan tüm vitaminleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Vitamin ihtiyacı her insanda farklılık gösterebilir. En doğru yöntem vitaminlerin doğal yollarla alınmasıdır. Ancak basit bir kan tahliliyle vücudunuzda hangi vitaminin eksik olduğunu öğrenebilir ve gerekirse doktorunuzun önereceği takviyeleri alabilirsiniz.

Aslında piyasadaki pek çok şampuan ve saç bakım ürünlerinde saçın ihtiyacı olan vitaminler mevcut. Ancak dışarıdan verilen vitaminler saçlar tarafından yeterli miktarda emilemiyor. Oral yollardan alınan vitaminler saçlara çok daha hızlı etki edebiliyor.

Vitaminlerin vücuttaki dengesi önemlidir ve fazlalıkları sorun çıkarabilir. Bu nedenle vitamin takviyesi almak ve ihtiyacınız olan dozajı belirlemek için mutlaka doktora danışmalısınız.

Saçları Uzatan Vitaminler

Saçların Uzaması ve Saç Tellerinin Kalınlaşması İçin İhtiyacınız Olan Vitaminler

A Vitamini

A vitamini saçın doğal yağ dengesini sağlar. Saç diplerindeki doğal yağ, saçları kırılmamaları için nemli tutar.

Et, yumurta, havuç, lahana, ıspanak, peynir ve süt doğal A vitamini kaynaklarıdır.

B Vitaminleri

Saçların uzamaması ve erken beyazlamasının nedeni B vitaminlerindeki eksiklikten kaynaklanır. B vitaminleri saçlara renk veren melaninlerin üretilmesini sağlar.

B 3 Vitamini

B 3 vitamini saçlı derideki kan dolaşımını düzenler.

B 6 Vitamini

Kadınlarda azalan östrojen hormonu saç dökülmesine neden olur. B 6 vitamini vücuttaki hormonları düzenler.

B 12 Vitamini

B12 vitamini saçların uzamasını sağlar. B 12’nin vücutta emilebilmesi için C vitamini ve demire ihtiyaç vardır.

B vitaminleri ihtiyacınızı doğal yollarla gidermek için, tam tahıllı gıdalar, tavuk, balık, kırmızı et, yeşil sebzeler, yumurta sarısı ve süt tüketmeniz gerekir.

Biotin

Biotin B 7 yada H vitamini olarak bilinir. Saç sağlığı için en önemli vitamindir. Yağ dengesini sağlar. Büyüme hormonlarını uyarır. Keratin üretimini arttırır. Biotin eksikliği saç, kaş ve kirpik dökülmesine ve saçların beyazlamasına neden olur.

Bira mayası, soya, fındık, süt ve pirinç biotin kaynaklarıdır.

C Vitamini

C vitamini eksikliği saçların kurumasına yol açar. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu diğer vitaminlerin emilimine de yardımcı olur.

Turunçgiller, yeşilbiber, çilek, kivi, ananas, yeşil sebzeler C vitamini depolarıdır.

D Vitamini

D vitamini kalsiyumun emilimi için gereklidir. Kalsiyum saç foliküllerinin sağlığı için gereklidir. D vitamini eksikliği kuru ve kırılgan saçlara neden olur.

E Vitamini

E vitamini kandaki oksijen miktarını arttırarak saç dökülmelerini engeller. Hatta yeni saçların oluşmasını destekler. Saçların nem dengesini arttırarak kurumasını önler. E vitamini saç derisine masaj yaparak uygulandığında da iyi sonuçlar verir. Gece saç diplerinize sürüp sabaha kadar bekletebilirsiniz.

Mineraller

Çinko ve demir saç sağlığı için önemli minerallerdir. Çinko saç derisinin ihtiyacı olan yağı üretir. Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olur. Demir eksikliği ise saç dökülmelerini hızlandırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ