Ojeclub

Saçlarınızın Kırılmasını Önleyebilirsiniz

Saçlarınızın Kırılmasını Önleyebilirsiniz

Ortalama bir insanın, günde 50 ila 200 arasında saç kaybetmesi normaldir. Bu yaşa ve cinsiyete göre değişir. Saç dökülmesi saçların dolgun görünümünü azaltarak, kötü bir görünüme neden olur.

Sağlıklı olmayan saçlarda, saç uçlarındaki kırılmalar hem saç dökülmelerini arttırır, hem de bakımsız bir görüntü ortaya çıkarır. Saç kırılmalarını önlemek ve sağlıklı dolgun saçlara sahip olmak için önerilerimizi dikkatle okuyun.

Sağlıklı Saçlar İçin Rutin Bakım

saclarin-kirilmasini-önleyebilirsiniz1

Günlük saç bakımında yapılan rutin hatalar, saç kırılmalarına neden olur. İşe öncelikle mevcut kırıkları aldırmakla başlayın. Çünkü, uçları kırık olan saçlar beslenemez ve sağlıklı uzayamaz.

Islakken Taramayın

Saçların en savunmasız olduğu zamanlar, ıslak olduğu zamanlardır. Saçlarınız ıslakken asla taramayın. Nemi iyice alındıktan sonra geniş dişli bir tarak kullanarak tarayın.

Sıcak Uygulamaları Azaltın

Isı uygulanarak yapılan şekillendirmeler, saçlarınızı kurutarak kırılmalara neden olur. Özellikle ince telli ve kırılgan yapıdaki saçlarda, mecbur kalmadıkça ısı uygulamaları yapılmamalıdır. Bu tip saçlar, yıkandıktan sonra dahi doğal olarak kurutulmalıdır.

saclarin-kirilmasini-önleyebilirsiniz4

Kimyasallardan Kaçının

Sert kimyasallar içeren saç ürünlerinden kaçının. Bitkisel ve organik ürünleri tercih edin. Satın aldığınız ürünlerin etiketlerini mutlaka okuyun. Sülfat içermeyen ürünleri satın alın.

Güneşten Koruyun

Çok fazla güneşe maruz kalan saçlar kurur ve yıpranır. Aşırı sıcak saatlerde saçlarınızı koruyacak şapkalar veya eşarplar kullanın.

Nemli Tutun

Nemli saçlar kurumaya karşı dayanıklı olur. Saçları nemli tutan, yıkanmayan ürünler kullanın. Haftada en az bir gün yağ maskeleri uygulayın.

Sık Yıkamayın

saclarin-kirilmasini-önleyebilirsiniz3

Sık yıkanan saçlarda, saçı koruyan doğal yağ dengesi hasar görür. Eğer çok yağlı saçlara sahip değilseniz, saçlarınızı her gün yıkamayın. Çok sık yıkanan saçlar kurur.

Saçlarınızı Sıkıştırmayın

Çok sıkı örgüler, sıkı lastikler saçlarınızın kırılmasına neden olur. Gevşek tokalar tercih edin. Çok sıkı örgülü modeller tercih etmeyin.

saclarin-kirilmasini-önleyebilirsiniz2

Beslenme

Saçlar da vücudun diğer bölümleri gibi vitaminler, mineraller ve proteinlere ihtiyaç duyar. Sağlıklı ve dengeli besleniyorsanız, saçlarınız da doğal olarak sağlıklı olacaktır. Meyve, sebze, balık, yağsız et yemek ve bol sıvı tüketmek saç sağlığını etkiler.

Saç Kırılmalarını Önleyen Sıcak Yağ Bakımı

Sıcak yağ maskeleri, saçlarınızı nemlendirerek kırılmaları en aza indirir. Haftada bir veya iki kez sıcak yağlar ile bakım uygulayın.

Bir kaseye 5 yemek kaşığı sızma zeytinyağı (saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak) dökün. Mikrodalgada birkaç saniye ısıtın. Ya da kaseyi sıcak su içinde bekletin. Kafa derinize maske yaparak uygulayın. Kalan yağı saç boylarına sürün. Bir saat bekletin. Daha sonra şampuanlayın.

Kırılmaları Önleyen İpuçları

saclarin-kirilmasini-önleyebilirsiniz5

  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra, havlu ile tampon yaparak kurulayın. Saçlarınızı asla ovalamayın.
  • Saç kreminizin içine bir miktar zeytinyağı karıştırın. Şampuandan sonra uygulayın.
  • Haftada bir kez mayonez maskesi yapın. Bir saat bekletip yıkayın. Mayonez saç kırılmalarını önleyen yağlar içerir.
  • Saç köklerini uyarmak için, Hindistan cevizi yağı ile saç diplerine masaj yapın.
  • Saçlardaki kırıkları önlemenin en etkili yollarında biri de, jel kıvamdaki E vitamini kapsüllerini kırıp yağlarla karıştırmaktır.
  • Kan değerlerinizi kontrol ettirerek eksik vitaminler varsa, doktorunuzun önereceği vitamin takviyelerini kullanın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ