Ojeclub

Seramik Ocak Nasıl Temizlenmeli?

Seramik ocak nasıl temizlenmeli? Cam ocakları çizmeden nasıl temizleyebilirsiniz? Ocaktaki yanmış ve kurumuş kirleri çıkarmak için doğal tarifler. Pratik sprey.

Seramik Ocak Nasıl Temizlenmeli?

Seramik Ocak Nasıl Temizlenir?

Cam ve seramik yüzeyler mutfaklarda çok şık bir görünüm sunuyor. Ancak üzerinde kuruyan yemekleri çıkarmaya çalışırken çiziliyor ve maalesef ortaya hiç de hoş olmayan görüntüler çıkabiliyor.

Seramik ocakları çizmeden uzun süre ilk günkü gibi tutabilmenin en doğru yolu, kirleri oluştukları anda bekletmeden temizlemek. Uzun süre bekletilen kirlerin çıkarılması zorlaşıyor.

Ayrıca kirleri çıkarmak için bıçak ya da benzeri şeylerle kazımak derin çiziklere neden oluyor.

Yemek pişirirken sıçrayan kirleri, ocağınız soğuduktan sonra üzerine bulaşık deterjanınızdan bir miktar dökerek nemli bir bezle silin. Ardından kurulayın.

Ocak Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

Eğer inatçı bir lekeyse ve çıkarmakta zorlanıyorsanız, lekenin üzerine bir miktar zeytinyağı dökün yarım saat bekletin. Bir bez veya yumuşak bir süngeri bulaşık deterjanınızla ıslatıp silin. Zeytinyağı kurumuş lekeyi yumuşatarak daha kolay çıkmasını sağlar.

Çok kurumuş ve yanmış inatçı bir lekeyi çıkarmak içinse karbonat ve suyu karıştırarak macun haline getirin. Yanmış lekenin üzerine sürün. 10 dakika bekletin. Silmeden önce üzerine limon suyu sürün. Islak bir bezle temizleyin. Bu yöntem en inatçı lekeyi bile kolaylıkla ve çizmeden temizlemenizi sağlar.

Ocak Temizleyici Sprey Tarifi

Seramik ocakların günlük temizliği için, spreyli bir şişe içinde eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırın. Çalkalayarak her ihtiyaç duyduğunuzda sıkın. 2-3 dakika bekletip durulayın. Sirke ocağınızdaki bakterileri ve yağı temizler. Ayrıca parlamasını da sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ