Ojeclub

Sınavda Başarılı Olmak İçin Neler Yemeli?

Sınavda Başarılı Olmak İçin Neler Yemeli?

Sınavda Başarılı Olmak İçin Neler Yemeli, sınav başarısını arttırmak, sınav stresini azaltmak, sınav öncesinde neler yapılmalı, sınava girerken beslenme

Sınavda Başarılı Olmak İçin Neler Yemeli?

Sınavlara hazırlanırken, aklınıza gelebilecek en son şey maalesef beslenmedir. Oysa ki beynimizin daha iyi çalışması için beslenme çok önemli. Doğru beslenmenin hafızanın güçlenmesi, dikkatin artması, zihnin berraklaşması ve sınav başarısının artmasında doğrudan etkisi vardır. İşte size sınavdan önce doğru beslenerek, başarıyı arttırmak için ipuçları.

sinavda-basarili-olmak-iin-neler-yemeli1

Kötü Karbonhidratlardan Kaçının

Hamur işleri, kekler, şekerlemeler kısa vadede enerjimizi arttırır. Ancak uzun vadede zihinsel aktiviteyi sürdürmek için beyne yardım etmesi mümkün değildir. Ayrıca anksiyete, dikkatsizlik ve yorgunluğa neden olurlar. Kan şekeri düzeyini de dengesizleştirir.

Karmaşık Karbonhidratlar Tüketin

İhtiyacınız olan enerjiyi zamana bölüştürerek, uzun süre enerjinizi aktif tutmak için doğru karbonhidratlar tüketmeniz gerekir. Kuru fasulye, fındık, kepekli tahıllar, tam tahıllı ekmek doğru karbonhidrat kaynaklarıdır. Doğru karbonhidratlar anksiyeteyi azaltmak, sinirleri sakinleştirmek için seatonin düzeyini arttırır. Buna ek olarak kompleks (yavaş) karbonhidratlar daha net düşünmek, belleği geliştirmek için yardımcı olurlar.

Proteinler

Beyni  besleyen amino asitler  sindirim sırasında parçalanır. Proteinler bol miktarda amino asit içerir. Sınav sırasında stresi azaltmak için amino asitler önemlidir. Yumurta, süt, süt ürünleri, baklagiller, kepekli tahıllar, fındık, yapraklı sebzeler iyi protein kaynaklarıdır. Haşlanmış yumurta, beyaz yapraklı sebzeler, peynir ve tam tahıllı bir ekmek iyi bir öğün olabilir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Beynin gelişmesi ve performansının arttırılması için omega-3 yağ asitleri hayati önem taşır. Sınav öncesinde balık (hamsi, sardalye, somon, ton balığı), ceviz, keten tohumu hafızayı güçlü tutmak ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için mükemmel besinlerdir.

Vitaminler

Beyin sağlığı için gerekli olan önemli bir besin grubu da vitaminlerdir. Vitaminler beyni beslemeye ve aktif tutmaya yardımcı olur. B12,B6 beynin tüm vücut ile iletişimini güçlendirir. Yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler, kızılcık, muz ve fındık sınav öncesinde mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardır.

Önemli İpuçları

Sınav öncesinde stresliyseniz, yatmadan önce süt veya papatya çayı için.

Yatmadan önce en az bir saat süreyle hiçbir şey yemeyin.

Erken yatın ve en az 8 saat uyuyarak dinlenin.

Kafein almayın. Kafein kısa süre için enerjinizi arttırır. Ancak uzun vadede anksiyete ve sinirliliğe neden olur.

Sınav sırasında su dengenizi korumak için bol su için. Susuz kalmak konsantrasyonunuzu azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ