Ojeclub

Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları

Sivrisineklerden korunmanın doğal yolları nelerdir. Çocukları sineklerden nasıl koruyabilirsiniz? Açık havada haşerelerden korunmak için neler yapılabilir?

Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları

Sivrisineklerden korunmanın doğal yolları nelerdir. Çocukları sineklerden nasıl koruyabilirsiniz? Açık havada haşerelerden korunmak için neler yapılabilir?

Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları

Yaz aylarında en keyifli zamanlar açık havada geçirilen zamanlardır. Kış boyunca kapalı mekanlara hapsolan insanlar, havaların ısınmasıyla birlikte kendilerini açık havaya atarlar.

Ancak kulağınızın dibinde beliren o vııızzz sesi tüm keyfinizi kaçırabilir.

Sivrisinek ısırıkları kaşıntısıyla verdiği rahatsızlığın yanı sıra başta sıtma olmak üzere birçok ölümcül hastalığı da taşıyor olabilir. Vücuda sürülebilen sinek kovucular yetişkinler için koruyucudur. Ancak 10 yaş altındaki çocuklar için uygun değildir.

Sineklerden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Vücuda püskürtülerek kullanılan sinek kovucular dikkatli kullanılmalıdır. Gözlere temas etmemesi ve yanlışlıkla ağıza temas etmesi zehirleyici olabilir.

  • Sivrisinekler koyu renk ve parlak renkli giysileri tercih ederler. Açık renkli ve vücudu kapatan giysiler tercih edin.
  • Sinekler parfüm kokularını sevmezler. Açık havada vakit geçirecekseniz güçlü ve kalıcı bir koku kullanın.
  • Sivrisinekler sarımsak kokusundan hoşlanmazlar. Açık havada piknik yapıyorsanız bir diş sarımsak yiyerek sinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.
  • Günde 100 mg B1 vitamini sinekleri sizden uzak tutar.
  • Sivrisineklerin en aktif olduğu saatler günbatımı ve gündoğumu saatleridir. Bu saatlerde dikkatli olun.
  • Su kenarları ve ormanlar sivrisineklerin üreme için seçtikleri ideal alanlardır. Bu tür bir yere gidecekseniz tedbirli olun.
  • Balkonunuzda otururken sivrisinekler rahat vermiyorsa, onları uzak tutmak için biberiye, nergis, limon, fesleğen, kekik ve lavanta gibi bitkiler bulundurun. Bu bitkilerin kokularını olduğu alanlara sivrisinekler gelmez.
  • Sivrisinekler çocuklardan uzak tutmanın en doğal ve sağlıklı yolu, biberiye, nergis, limon, fesleğen, kekik ve lavanta bitkilerinin yağını sulandırıp, bebeklerin ve çocukların vücuduna sürmektir. Bu bitkilerin sulandırılmış yağları hem çocuklarınıza zarar vermez hem de sivrisinekler asla onlara yaklaşamazlar.

Not:  Çocuklarda bu bitkilere karşı herhangi bir alerji söz konusuysa kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ