Ojeclub

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı. Çocuklar neden tırnak yer? Çocuğum tırnaklarını yiyor. Tırnaklarını yememesi için ne yapabilirim? Çocuklarda davranış bozukluğu.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Her insanın hayatında en az bir kez tırnaklarını kemirdiği zamanlar olmuştur. Sıkıcı bir derse sonuna kadar katlanmaya çalışırken, korku filmi izlerken, kariyerinizin belirleneceği toplantının sonucunu beklerken eller farkında olmadan kemirilmeye başlanabilir.

Tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocukluk yaşlarında başlar. Pek çok yetişkin, çocuklukta edinmiş oldukları bu alışkanlığı devam ettiriyor.

Eğer sıkıntı veya panik anında yaptığınız bir şeyse sorun değil, ancak alışkanlık haline gelmiş ve eliniz farkında olmadan sürekli ağzınıza gidiyorsa problem ciddi demektir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Başlar?

İlk neden genellikle stres, baskı altında kalma ve sıkıntıdır. Alışkanlık, farkında olmadığınız bir eksikliğin yerine konma arzusundan gelişir. Ayrıca obsesif-kompulsif bozukluk belirtisi de olabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, ayrılık sendromu, yatak ıslatma gibi sorunlar da sebepler arasında olabilir.

Parmaklarda ciddi hasara neden olur. Tırnakları çevreleyen dokular hasarlanır. Deride kanama ve enfeksiyonlar görülür. Vücut bakterilere ve enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır. Sürekli olarak tırnakları ısırma sonucu, dişlerde de hasarlar oluşur.

Tedavi için neler yapılabilir?

Çocukların pek çoğunda bu durum engellenemez. Ama gençlerde uygulanan bazı tekniklerle olumlu sonuçlar alınmıştır.

  • İlk akla gelen acı ojeler kullanmaktır. Bazı çocuklarda sonuç verdiği görülmüştür.
  • Tırnakları kısa kesmek, denenen diğer bir yöntemdir.
  • Yetişkinseniz düzenli manikür yaptırın. Ellerinizi güzel hissettiğinizde, tırnaklarınızı yemeye kıyamazsınız.
  • Tırnak yemek yerine, bir alternatif geliştirin. Yoga, meditasyon, nefes teknikleri, plastik top sıkma gibi,
  • Bileğinize plastik bir bileklik takın. Tırnak yeme dürtüsünü hissettiğinizde onunla oyalanın.
  • Eğer bu tekniklerden sonuç alamadıysanız, eldiven giyin. Parmak uçlarına şeffaf bant takın.

Tırnak yeme, anksiyete ve stres ile birlikte devam ederse bir psikologla görüşün. Hatta tedavi için ilaç kullanmak da gerekebilir. Tırnak yeme, daha ciddi psikolojik sorunların habercisi de olabilir.

“Oje Club”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ