Ojeclub

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Belirtileri Nelerdir? Aşırı kilo almak, depresyon, guatr, hipertiroidizm belirtileri, hipertiroidizm, hipotiroidizm belirtileri ve hipotiroidizm nedir?

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid boyun bölgesinde bulunan, tiroid hormonunu üreten kelebek şeklindeki bezlerdir. Oldukça küçük olmalarına rağmen, metabolizmanın ana bezleridir. Kalp, beyin, karaciğer ve deri olmak üzere önemli organların alışmasında görev alır. Tiroid bezlerinin sağlıklı çalışması, hayati önem taşır.

Yaygın olarak görülen tiroid rahatsızlıkları, hipertiroid, hipotiroid, guatr, tiroid nodülleri ve tiroid kanseridir.

Tiroid rahatsızlıkları oldukça yoğun olarak görülmesine rağmen, birçok kişi bu hayati önem taşıyan hastalığın farkına bile varamaz.

Bu yazıda tiroid hastalığından kaynaklanan tüm belirtileri bulacaksınız.

Yorgun Hissediyorsanız;

Gün boyunca kendini yorgun ve bitkin hissetmek, çok az enerjiye sahip olmak, günlük aktivitelerinizi bile yapacak gücü bulamamak, tiroid hastalığının belirtilerinden biridir. Hipertiroid hastaları gün boyunca yorgun hissetmelerine rağmen, uykuya dalma konusunda da sıkıntı yaşarlar.

Kiloda Ani Değişim:

Açıklanamayan kilo artışları veya kilo kaybı, tiroidin belirtilerinden biridir. Nedenini anlayamadığınız kilo değişikliğiniz varsa, tiroidinizi kontrol ettiriniz.

Depresyon – Anksiyete

Eğer, ilaç tedavilerine cevap vermeyen depresyon, anksiyete ve panik atak varsa, altta yatan sebep, tiroid olabilir.

Adet Düzensizlikleri

Tiroid, erken ya da geciken adet kanamalarına neden olabilir. Sık adet olma, uzun süreli ve ağrılı adetler de hipotiroid ile bağlantılı olabilir. Tiroid kısırlığın da nedeni olabilir. Jinekoloğa danışmanız gerekir.

 Ani Saç Dökülmeleri

Sebebi anlaşılamayan saç dökülmeleri, genellikle tiroid ile bağlantılıdır. Tiroid saç büyüme döngüsünü bozar ve normalden fazla saç dökülür. Saçların yanı sıra kaş ve diğer vücut kıllarında da dökülmeler görülebilir. Saç derisi kurur.

 Aşırı Sıcak Basmaları veya Üşüme

Herhangi bir neden yokken, aniden sıcak basması veya ortam sıcak olduğu halde anormal üşüme de tiroid belirtisi olabilir. Eller ve ayaklar genellikle soğuk olur. Öte yandan aşırı terleme görülebilir.

 Boyunda Rahatsızlık, Seste Değişme

Tiroid, ses kısıklıkları ve horlamaya neden olur. Boyunda bir çıkıntı görülebilir.

 Bağırsak Sorunları

Eğer kabızlık, ishal ya da iltihaplı bağırsak sendromları varsa, neden tiroid olabilir. Tiroid hormonları, yiyecekleri sindirmek ve atık üretmek için oluşması gereken vücut düzenini bozabilir.

 Aşırı Cilt Kuruluğu

Cildin doğal dengesi, tiroid hormonları tarafından kontrol edilir. Tiroid hormonları düşük olursa, ciltte aşırı kuruma olur. Cilt pullu, kırışık, kuru ve solgun olur. Tırnaklar kolay kırılır, egzama oluşabilir. Ciltte kaşıntılar oluşabilir.

 Kas ve Eklem Ağrıları

Kas ve eklemlerde ağrı, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük hissedilir. Nedeni bulunamayan ağrılarınız varsa tiroidlerinizi kontrol ettirin.

Bu bulguların bir ya da birkaçı varsa, tiroidlerde bir sorun olma olasılığı vardır. Eğer ailede tiroid sorunu olan varsa, tiroid hastası olma riskiniz daha yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ