Ojeclub

Tüylerimiz Neden Diken Diken Olur?

Tüylerimiz Neden Diken Diken Olur?

Vücudumuz bazen oldukça garip şeyler yapar. Bilim adamlarının bile açıklayamadığı, bir takım şeyler kendiliğinden oluverir. Peki endişelenmeye gerek var mıdır. Örneğin neden bazen tüylerimiz diken diken olur?

Tüylerimiz Neden Diken Diken Olur?

Hareketli bir müzik dinlerken, korktuğumuzda, üşüdüğümüzde, tedirgin olduğumuzda derimizin üzerindeki tüyler havaya kalkarak, diken diken olurlar. Nedenini hiç merak ettiniz mi?

Biyolojik refleksin açıklaması konusunda, bilim adamları da çok net cevaplar veremiyorlar. Korku beyni uyarır ve salgılanan adrenalin ve stres hormonları, kasların refleks yaparak cildi uyarması sonucunda gerçekleştiği konusunda birleşirler.

Korkmak dışında, mutluluk, eski sevgiliyi hatırlatan romantik bir şarkı, bir yarış kazanma, milli marş dinleme gibi durumlarda da tüylerimizin diken diken olduğuna tanık oluruz.

Araştırmalar, aynı zamanda müzik dinlediğinde tüyleri diken diken olan kişilerin, güzel bir melodiye olan açlıkları, öfke, cinsel uyarılma, acıkma hissettiklerini ve bu gibi dürtülerin beyni uyararak tüyleri diken diken ettiğini göstermektedir.

Siz de bir dahaki sefere tüylerinizin neden diken diken olduğunu bir inceleyin. Sizin nedeniniz ne?

Merak ettiğiniz tüm konularda sorularınızı Oje Club ekibinin uzmanlarına danışabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ