Ojeclub

Uyku Hakkında Merak Edilenler

Uyku Hakkında Merak Edilenler

Uyku hakkında merak edilenler tek başlık altında. Derin uykudan, düzenli uyku saatlerine, uyku evrelerinden, gözü açık uyumaya kadar tüm sorular ve cevapları.

Uyku Hakkında Merak Edilenler

ABD’li ünlü uyku uzmanı doktor, Nitun Verma, ortak paylaşımlı bir internet sitesinde, kendisine yöneltilen uyku ile ilgili soruları yanıtladı. Sırasıyla dr. Verma’ya sorulan tüm sorular ve cavapları;

Kötü Uyku Var mıdır?

Evet kesinlikle vardır. Açıklayacak olursak kötü uykuya sebep olacak 3 şey vardır.

1- Kötü zamanlama;

Her gün farklı saatlerde uyumaktan daha çok, farklı saatlerde uyanmak vücuda zarar verir. Dolayısıyla düzenli uyku için, her gün aynı saatte kalkmak gerekir. Kendinize bir uyku zamanlaması yapın.

2- Kalitesiz uyku;

Kalitesiz uykunun başlıca sebebi, derin uyku sürelerinin kısa olması ve sık sık uyanmaktır. Gece boyunca birkaç kez uyanan bir insan kaliteli bir uyku uyuyamaz.

3- Yetersiz uyku;

Eğer sürekli olarak 4-5 saatlik uykular uyuyorsanız yetersiz uyuyorsunuz demektir. Bu olay bazı durumlarda yetersiz beslenme kadar zararlı olabilir.

resim kaynağı: www.vth.biz

Hafta Sonu Uykuları Nasıl Olmalı?

Düzenli uyku için belirlediğiniz uyanma saatini hafta sonu da uygulamalısınız. Çünkü beyin her zaman standart bir uyku düzeni ister. Bu durum metabolizmanızı da etkiler. Vücut fonksiyonlarında haftasonu tatili yoktur. Dolayısıyla metabolizmanızın ritmi değişmeyecektir.

Gecelik Uyku Süremiz Ne Olmalı?

Pek çok bilimsel makale bu konuda yetişkin insanların günlük 6 ile 8 saat arasında uyuması gerektiğini söylüyor. Ancak doktor Verma bu saatleri 1’er basamak artırıyor. Günlük uyku süreniz 7 ile 9 saat arasında olmalıdır diyor.

Vardiyalı (Gece-Gündüz) Çalışanlar Ne Yapmalı?

Doktor Verma ne yazık ki vardiyalı sistemlerin insanlara ciddi şekilde zararlar verdiğini düşünüyor. Ancak çözüm üretmek gerekirse, uyku kalitesini artırmak ve gece gündüz döngüsünü vücuda fazla hissettirmemek gerekir diyor. Örneğin, gündüz uykuya daldığınızda perdeleri tamamen karartıp odanızı karanlık hale getirebilirsiniz. Ayrıca gece çalışma alanınızı mümkün olduğunca aydınlık tutarak, gündüz temposu yakalayabilirsiniz.

Az Uykuya Alışkın İnsanlar Fazla Uyuduklarında Kendilerini Kötü Hissediyor Bunun Nedeni Nedir?

Sürekli 4-5 saat uyuyan insanlar bu uyku saatinin kendileri için yeterli olduğunu düşünürler. Ancak bu yanlıştır. 7-9 saat arası uyuduklarında ise uykularını açamadıklarını ve uykulu olduklarını düşünürler. Bu duruma beyinlerini alıştırana kadar kafein tarzı çeşitli uyarıcılar alabilirler. Çünkü, vücut fonksiyonları için, uykusuz olmaktansa uykulu olmak daha iyidir.

Uykunun Farklı Evreleri Var mı?

Evet kesinlikle uykunun farklı evreleri olduğu doğrudur. Bu evrelerde en önemli olanı derin uyku evreleridir. Eğer bir insan 1 hafta boyunca yetersiz derin uyku uyuduysa, bir hafta sonrasında çeşitli uyku problemleri başlayabilir. Sabahları zor uyanan insanlar, geceleri yeterli derin uyku sayısına ulaşamamışlardır.

Gözleri Açık Uyumak

Her uykuda belirli süreler gözler hareketli veya açık olabilir. Ayrıca en sık rüya görülen zamanda gözlerin açık veya hareketli olduğu zamanlardır. Ancak gözlerin açık veya hareketli olduğu süreler çok kısadır.

resim kaynağı: media.giphy.com

Uykuya Dalma Süresi Ne Kadardır?

Sağlıklı bir uyku düzenine sahip, günlük ritimleri düzenli olan insanlar yattıktan sonra 30 dakika içerisinde uykuya dalabilirler. Ancak yattıktan sonra 30 dakika içerisinde uykuya dalamıyor iseniz, günlük ritminizi ve uyku düzeninizi gözden geçirmelisiniz.

Uykuya Dalma Süresi Neden Uzar?

Eğer uyanma saatiniz düzenli, günlük uyku miktarınız yeterli ve günlük vücut ritminize dikkat ediyorsanız, buna rağmen gece uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, burada daha farklı rahatsızlıklar olabilir. En büyük nedenleri, stres, kullanılan ilaçlar ve anksiyetedir.

Yorgun Uyanmanın Sebepleri Nelerdir?

Doktor Verma’ya göre bu durum oldukça yaygındır. Ancak gerçek sebebini tam olarak bilebilmek zordur. Bu tür durumlarda en sık tavsiye ediklen şey, daha erken yatmak olur. Ancak bu da yanlıştır. İlk olarak başka bir fiziksel rahatsızlık olabileceği üzerinde durulmalıdır. Ardından diğer etkiler araştırılabilir. Bu etkiler arasında, uykudayken ışığa maruz kalma, uyandıktan sonra direkt olarak parlak ışık ile karşılaşma, uykuda gürültüye maruz kalma olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Hakkında

Huzursuz bacak sendromu olan insanlar uykudan uzun süreler öncesinde bile asla kafein almamalıdır. Ayrıca uykudan önce hafif bir masaj ile rahatlama sağlayabilirler.

resim kaynağı: 38.media.tumblr.com

Gecede Birkaç Kez Uyanmak Normal midir?

Doktor Verma yaptığı uyku araştırmalarında gece uykudan uyanmayan insan görmediğini belirtiyor. Bu durumun normal olabileceğini söylüyor. Ancak uyandıktan sonra çok kısa süre içerisinde tekrar uykuya dalmak gerektiğinin altını çiziyor. Eğer uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız bu bir problem yaratabilir.

Uykusuzluk Tedavisi Hakkında

Uykusuzluğun en büyük nedeni strestir. Uykusuzluk tedavilerinde sıkça ilaç kullanılır ancak ilaçtan önce mutlaka doğal yöntemlerin kullanılması gerekir. İlk denenecek yöntem ise uyku öncesinde zihni dinlendirmek olur. uykuya dalmadan önce beyninizi rahatlatın. Mümkün olduğu kadar az şey düşünün.

Uyku deneyimi hakkında paylaşımlarınız için yorum bırakabilirsiziz.

uykusuzluk-nedenleri-linkuykuda-dikkat-link

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ