Ojeclub

UYKUDA OLAN TUHAF ŞEYLER

Uykuda olan tuhaf şeyler. Uyurken neler olur? Uykuda vücutta neler değişir? Kaliteli uyku için. Uykuda gaz sorunu. Sağlıklı uyku için. Uykuda zayıflama.

UYKUDA OLAN TUHAF ŞEYLER

UYKUDA OLAN TUHAF ŞEYLER

“Uyku” Huzurlu bir kelime değil mi? En rahat, gevşemiş ve sakin olduğumuz zamanlar. Ama uyku sırasında vücudumuz, aklımızı başımızdan alacak, çılgın şeyler yapıyor aslında. Endişelenmeyin. Bunların hepsi doğal şeyler. Bu yazıyı okuduktan sonra, bakalım yine uykunun en sakin zamanınız olduğunu düşünebilecek misiniz?

Vücut Isısı Düşer:

Uykudan hemen önce, vücut ısısı hızlı bir şekilde düşmeye başlar. Kaliteli bir uyku kilo vermemize yardımcı olur. Beyinden gönderiler üşüme sinyalleri, melatonin salgısını arttırır. Uyku sırasında saat 2.30 gibi farkında olmadan ısınmak için eşinize sarılmış olduğunuzu fark ederseniz şaşırmayın.

Kilo:

Uyku sırasında vücut su kaybeder. Terleme ve soluk alma sırasında vücut ciddi bir miktar suyu atar. Sabah ilk uyandığınızda vücudunuzun daha sıkı görünmesi bu yüzdendir. Bu da kilo kaybetmeye yardımcı olur. Sıkı ve sağlıklı bir beden için en az 7 saat uykuya ihtiyaç vardır.

Uyku Pozisyonu:

Uyku sırasında, gün boyunca eklemlerimizin taşıdığı yük ortadan kalkar. Kemikler arasındaki yastıkların yükü azaldığından, omurga dinlenir. Eğer sağlıklı bir yatakta uyuyorsanız, en doğru uyku pozisyonu, cenin şeklinde uyumaktır. Bu pozisyon, omurganın en rahat olduğu pozisyon olduğundan, en kaliteli uyku bu pozisyondaki uykudur. Ayrıca boy uzamasına da yardımcı olur.

Kan Basıncı:

Dinlenirken kalp, çok fazla kan pompalamak zorunda kalmaz. Bu nedenle tüm sistemler yavaşlar. Böylece tüm vücut dinlenir ve onarılır. Kan basıncı yüksek olan kişilerin en az 7 saat uyuması çok önemlidir. Kalp hastalıkları riski azalır. Eğer uyku apnesi varsa, tam tersine kan basıncı artabilir. Hemen tedavi olmak gerekir.

Kaslar Felç Olur:

Korkutucu bir kelime değil mi? Ancak uyku uzmanları, uyku sırasında kasların geçici olarak felç olabildiğini söylüyor.

Gözlerde Seğirme:

Rem uykusu sırasında, gözler seğirir. Bilim, henüz bunun sebebini tam olarak açıklayabilmiş değil. Rüya görüldüğü sırada kaygılı olunabileceğinden, göz seğirme refleksinin ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Cinsel Uyarılma:

Erkeklerde rem uykusu sırasında, ereksiyon olabilir. Kadınlar da cinsel olarak uyarılır. Bunun nedeni, rüyanızda beğendiğiniz ünlü oyuncuyu görmeniz değildir. Rüya sırasında, beyin daha aktif olduğundan daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Tüm vücutta artan kan akışı, cinsel bölgeleri uyararak, kanın ereksiyona neden olmasını sağlaması sonucudur.

Gaz:

Bunu duymak sizi mutlu etmeyecek. Ama uyku sırasında, anal kaslar gevşediğinden, gazın dışarı atılması farkında olmadan oluşur. Neyse ki uyurken koku alma duyusu da azaldığından, eşiniz bu durumu çok fazla hissetmeyecektir.

Spazmlar:

Uzmanlar, vücuttaki kasların % 70’inde, sanki sözleşmişçesine spazm oluşturduğunu belirlemişler. Bu spazmlar, stres, anksiyete ve düzensiz uyku yüzündendir.

Cilt:

Kolojen, kan damarlarını güçlendirir ve cilde elastikiyet veren proteinleri arttırır. Uyurken hormonların fazlaca çalışması, büyüme hormonlarını da çalıştırır. Kolojen üretiminin artması, kullandığınız bakım kremlerinin etkisini de arttırır. Bu yüzden uygun bir gece kremi kullanmanız, cilt sorunlarınızın azalmasına büyük oranda destek olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ