Ojeclub

Vücut Çatlakları için Pratik Tedaviler

Vücut Çatlakları için Pratik Tedaviler

Çatlak nedir?

Çatlaklar, derideki ani değişmeler sunucunda oluşan, rahatsız edici renkli şerit ve çizgilerdir. Genellikle bel bölgesi, uyluk, alt sırt, göğüsler, kollar ve kalçalarda oluşur.

İnsan vücudunun derisi üç ana katmandan oluşur:

Epidermis (dış tabaka)

Dermis (orta tabaka)

Hipodermis (derin ve üçüncü tabaka)

Bağ dokusunun gerilmesiyle, dermis veya derinin orta tabakası gerilmeye başlar. Deride kolojen zayıflar ve elastin liflerinde yırtılma başlar. Bu nedenle, normal döngü hasarlanır ve yırtılmalar başlar. Bu olay sonucunda epidermis ya da cildin üst tabakasında ince yara izleri oluşmaya başlar. Başlangıçta, bunlar kırmızı ya da pembe görünür, ama yavaş yavaş artarak beyaz ve iyice görünür bir hale dönüşür.

Oluşma Nedenleri:

Çatlaklar, insan vücudunda sadece görüntüyü bozar. Bir hastalık değildir.

 • Gebeliğin sonunda derinin gerilmesi.
 • Hızlı kilo verme,
 • Steroidler de dahil olmak üzere bazı ilaçların kullanımı.
 • Böbreküstü bezi hastalıkları,
 • Genetik bozukluklar,
 • Kas geliştirme,
 • Ergenlik döneminde hormonal değişiklikler,
 • Kalıtım

Belirtileri

Çatlakların belirtileri nelerdir?

 • Cilt basıktır ve çizgiler oluşmadan önce ince, pembe olur.
 • Ciltte, kırmızı, pembe hatların oluşması,
 • Etkilenen alanda dokunun gevşemesi,
 • İlk aşamada, çizgiler kırışık görüntüsü verir,
 • Zamanla, bu çizgilerin rengi gümüş veya beyaz dönüşür,
 • Paralel çizgiler ortaya çıkmaya başlar,

Çatlaklar Azaltılması için Öneriler

Her kadının hayatında zamanla birtakım çatlakları oluşması doğaldır. Hiçbir kadın cildinde çatlamalar görmekten hoşlanmaz. Eğer çatlaklar artmaya başladıysa ne yapmak gerekir?

 1. Şeker : Şeker cilt için doğal exfoliant olarak kullanılır.Çizgilerden kurtulmak için en iyi doğal yöntemlerden biridir.Bir çorba kaşığı şekeri badem yağı ve birkaç damla limonla karıştırın. Çatlama görülen yerlere diret uygulayın. 8-10 dakika boyunca ovun ve sonra, duş alın. Çatlak görüntüsü azalana kadar minimum bir ay devam edin.
 2. Patates Suyu Patates suyu mineraller ve vitaminler bakımından zengindir.Bu uygulama ile cilt hücrelerinin büyümesini teşvik. Bir orta boy patatesi kalın dilimler halinde kesin. Dilimleri çatlak olan bölgelere ovalayarak sürün. Bir peçete ile nemi alabilirsiniz. Yıkamaya gerek yok.
 3. Su : Su vücudun tüm bölümlerine oksijen ve besinleri taşır. Günde en az 10 bardak su için.
 4. Aloe Vera : Aloe vera, çatlaklar ve diğer cilt problemleri için en etkili homeopatik ilaç olarak kabul edilir.İyileştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile bilinir.Aloe verayı çatlak yerlere direk olarak uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Alternatif olarak içine E vitamini kapsülü de ekleyebilirsiniz.
 5. Zeytinyağı : Zeytinyağı cilt bozuklukları için etkili antioksidanlar ve besinler açısından zengindir.Çatlakları onarmak için, biraz ılık zeytinyağı ile etkilenen bölgede hafifçe ovalayın.
 6. Limon Suyu : Limon suyu çatlaklar için kolay bir tedavi yöntemidir. Limon suyunda bulunan asit, mevcut çatlakları, akne, cilt yaralanmaları ve izleri azaltmada yardımcı olur. Limonu çatlak bölgeye 10 dakika boyunca uygulayın. Ilık su ile etkilenen bölgeyi temizleyin.
  Ayrıca salatalık suyu ile biraz limon suyu karıştırabilirsiniz. Etkilenen alana doğrudan bu karışımı uygulayın.
 7. Kakao Yağı : Kakao yağı anti-kırışıklık ve anti-aging özellikleri için ünlüdür. Çatlakları azaltır, kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Etkilenen bölgeye günde iki kez masaj yaparak uygulayın
 1. Yumurta Beyazı : Çatlaklardan kurtulmak için, protein ve amino asit açısından zengin olan yumurta akı çok yararlıdır.İki yumurta beyazını bir çatal yardımı ile çırpın.Temiz su ile etkilenen bölgeyi yıkadıktan sonra, kalın bir tabaka uygulayın. Tamamen kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın. Ardından nemlendirin. İki hafta boyunca devam edin. Sonuç inanılmaz olacak.
 2. Kayısı : İki ve üç kayısıyı alın.Tohumlarını çıkartın.Bir macun meydana getirmek üzere bunları öğütün. Çatlakların üzerine doğrudan macunu uygulayın. 20 dakika bekletin. Ardından, ılık suyla durulayın. Bir ay süreyle tekrarlayın.
 3. Gliserin ve Limon : Limon asit açısından zengindir. Limon suyunun içine birkaç damla gliserin koyun. Yavaşça etkilenen alan üzerine uygulayın. Günde iki kez tekrarlayın. Sadece çatlakları azaltmakla kalmayacak, ayrıca yumuşacık bir cilt oluşmasını sağlayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ