Ojeclub

Yanık İzleri İçin Doğal Tedaviler

Yanıklar evde nasıl tedavi edilir? İzleri nasıl geçer? Yanık için doğal tedaviler. Yanık üzerine buz sürmek işe yarar mı? Yanığın su toplaması nasıl önlenir?

Yanık İzleri İçin Doğal Tedaviler

Yanık İzleri İçin Doğal Tedaviler

Yanıklar en fazla acı veren kazaların başında gelirler. Kaza sonrasında bıraktıkları izleri de ömür boyu taşımak zorunda kalırız. Birkaç basit yöntemle hem yanıkların izlerini tedavi edebilir hem de acısını azaltabiliriz.

Buz Uygulaması

Yanık oluştuğu anda, yaranın üzerine hemen buz uygulamak acıyı azaltır. Deri soğutarak acıyı hissetmemizi engeller. Ayrıca şişmesini de azaltır. Buz küpünü alıp yanan bölgenin üzerinde acı tamamen kaybolana kadar gezdirin.

Limon Suyu

Taze bir limonu ortadan kesin. Yanık bölgenin üzerini ovalayın. Limon doğal bir renk açıcı olduğundan, yanık izinin görüntüsünü azaltır Ayrıca 15 gün boyunca limon suyunu şeker eklemeden için.

Kuşburnu Tohumu Yağı

Özellikle yanık ve yara izlerini yok etmek için çok yaygın kullanılan bir yöntemdir. Yanık bölgenin üzerine birkaç damla kuşburnu tohumu yağı damlatın ve masaj yapın. İzler kaybolana kadar uygulamaya devam edin.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin yaprağını koparın ve yanık üzerine içinden çıkan jeli sıkın. Piyasada satılan yanık kremlerinin büyük çoğunluğu aloe vera jel ile hazırlanır.

Bal

Yara üzerine direk olarak sürün. Yara ve yanık izlerini geçirmek için kullanılan en etkili yöntemer arasındadır.

Badem

2-3 adet bademi akşamdan suya koyun. Sabah gülsuyu ile birlikte ezin ve yanık bölgeye uygulayın. Derinin soyulmasını sağlayarak yara görüntüsünün kaybolmasına yardımcı olur.

Patates

Bir adet patatesi rendeleyin ve suyunu sıkın. Yanan bölgenin üzerine sürün. İzlerin azalmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını doğrudan yanık bölgeye sürün. Günde bir kaç kez tekrarların. Yanık izlerinin tamamen kaybolmasını sağlar.

Zeytinyağı

Zeytinyağı yüzyıllardır yaraların tedavisinde kullanılır. Ayrıca yanık bölgeyi nemlendirerek gerilmelerden kaynaklanan acıyı da azaltır.

Salatalık

Yanık bölgenin üzerine, salatalık dilimlerini direk olarak sürün. Suyunu sıkarak da yaranın üzerinde daha hızlı etki etmesini sağlayabilirsiniz.

Kakao Yağı

Kakao yağını direk olarak yanık bölgeye uygulayın. Yara izlerini tamamen yok ettiği gibi, cildinizin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Sarımsak Yağı

Birkaç damla sarımsak yağını yanık bölgeye damlatın ve 15 dakika boyunca bekletin. Sarımsak içerdiği antibiyotik ile yanan bölgede bakteri oluşmasını engelleyerek daha hızlı iyileşme sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ