Ojeclub

Yeni Giysileri Mutlaka Yıkayın!

Yeni Giysileri Mutlaka Yıkayın!

Yeni giysileri mutlaka yıkayın! Kumaşlardaki kimyasallar cilde nasıl zarar verir. Yeni giysinizi giymeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir.

Yeni Giysileri Mutlaka Yıkayın!

Yeni alınan giysiler bir an önce giyilmek istenir. Tertemiz görünmesine rağmen yeni giysiler yıkanmadan giyildiklerinde, sağlığınızı ciddi şekilde tehdit eder.

Yeni giysiler yıkanmadıkları takdirde, imalat sırasında kullanılan boyalar ve kimyasallar henüz temizlenmediği için,  ciltte kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve ciddi alerjilere neden olabilirler.

Giysiler satın alındıktan sonra mutlaka en az bir kez yıkanmalı. Özellikle de çocuklara alınan yeni giysilerin bir değil, belki birkaç yıkamadan sonra giydirilmesi daha doğrudur. Hassas çocuk cildi üzerinde, kumaşlarda kullanılan zehirli kimyasallar ve formaldehitler kalıcı alerjik reaksiyonlara neden olur.

Tekstil ürünlerinde kullanılan boyalar, iltihaplı yaralar ve döküntülere de neden olabilir. Yıkanmayan giysilerdeki kimyasallar, terleme ve sürtünme ile boyun ve koltukaltı çevresi başta olmak üzere temas ettikleri bölgelerde zehirli kimyasalların emilmesini kolaylaştırır. Giysiler yıkandıktan sonra kimyasallardan tamamen arındırmak için açık havada havalandırılmalıdır.

Tamamen organik malzemelerle üretilmiş olsalar dahi, sizden önce pek çok kişinin denemiş olabileceği giysileri yıkamadan giymek, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini de ortaya çıkarır.

İç çamaşırları da dahil, hiçbir giysiyi giymek için acele etmeyin. Eğer giysiyi özel bir gün için alıyorsanız, birkaç gün önceden alın ve mutlaka yıkadıktan sonra giyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ